40% Krievijas iedzīvotāju nezina neko par Molotova-Ribentropa paktu

Lasītākais
lv.wikipedia.org

"Levada-centrs" veicis socioloģisku pētījumu, lai pārbaudītu Krievijas iedzīvotāju zināšanas par tādu vēstures faktu kā Molotova-Ribentropa pakta parakstīšana. Aptaujas rezultāti parādījuši, ka 38% no aptaujātajiem nav ne mazākās nojausmas, kas tas par paktu un kāpēc tas parakstīts, vēsta Interfax.

Tāpat sociologi pētījuma dalībniekiem jautājuši par viņu attieksmi - vai respondenti pakta parakstīšanu atbalsta vai nē. Izrādījies, ka 45% no aptaujātajiem parakstīšanu atbalsta, bet to nosodījuši 17%. Savukārt iepriekšējā aptaujā - 2010. gadā paktu par savstarpējo neuzbrukšanu atbalstījuši 33% respondentu.

11% aptaujāto iedzīvotāju, kuri par paktu zināja, tā viennozīmīgu vērtējumu sniegt bija grūti.

Tāds pats daudzums - 11%, atbildot uz jautājumu, kas notika 1939. gada 17. septembrī, precīzi nosauca vēsturisko notikumu - Polijas sadalīšanu starp PSRS un Vāciju. Savukārt 45% aptaujāto uz šo jautājumu atbildēt nespēja. Pārējo viedoklis dalījies - daļa (29%) atbildējusi, ka šajā dienā sācies Otrais pasaules karš, citi (7%) teikuši, ka sācies Lielais tēvijas karš.

Par to, ka Molotova-Ribentropa pakta slepenie pielikumi patiešām eksistējuši, ir pārliecināti 40% aptaujāto, bet 17% pieļauj, ka tie ir viltoti. Vēl 33% atzinušies, ka par šiem pielikumiem pat nav dzirdējuši. 

Jāatzīmē, ka "Levada-centra" aptaujāto Krievijas iedzīvotāju zināšanas par aplūkojamo vēstures posmu tomēr ir augušas. Proti, 2010. gadā veiktajā aptaujā par Molotova-Ribentropa pakta parakstīšanu vispār neko nav zinājuši 46% respondentu.

Pētījums veikts no 18. līdz 22. augustam, aptaujājot 1600 cilvēkus 137 apdzīvotās vietās 48 Krievijas Federācijas reģionos.