8 biedējošas lietas, kas var notikt miegā

Facebook
Autors: Māra Bergmane
03.11.2017 17:27
Vieds

Daudziem no mums miegs asociējas ar kaut ko patīkamu. Taču dažiem cilvēkiem tas kļūst par smagu pārbaudījumu. Tie, kuri cieš no bezmiega vai citiem miega traucējumiem, tuvojoties vakaram, izjūt pamatīgu stresu.

Uzziniet, kas miegā var notikt ar jebkuru cilvēku un kā uzvedas mūsu ķermenis šajā vēl tik maz izpētītajā laikā.

Paralīze miegā

Daudzi no mums miega laikā izjūt paralīzi. Kā tas izpaužas? Tas ir stāvoklis, kad jūs jau it kā esat pamodušies, bet vēl aizvien esat miega varā. Tas notiek stadijā no miega pārejot uz nomodu. Šajā īsajā brīdī jūs nespējat ne kustēties, ne runāt. Paralīze var ilgt no no dažām sekundēm līdz vairākām minūtēm. Daži šajā brīdī izjūt arī spiedienu un smakšanu.

Elpošanas apstāšanās

Miegā uz vairākām sekundēm var apstāties elpošana. Šadu stāvokli sauc par apnoju. Pēc mediķu rīcībā esošajiem pētījumiem, šāds traucējums ir diezgan izplatīts. Guļot, apnojas laikā elpošana pilnībā var apstāties pat vairākas reizes vai arī cilvēks var veikt tikai nelielas ieelpas.

REM fāzes traucējumi

REM fāze ir miegs "ar ātrajām acu kustībām" (no angļu rapid eye movement). Šajā laikā notiek vislielākā galvas smadzeņu aktivizēšanās. Acu āboli kustas ļoti ātri. Cilvēki, kas cieš no ātrās fāzes traucējumiem, var redzēt biedējošus un mokošus sapņus un vardarbības ainas. Viņi kliedz, vaid un vārtās pa gultu, un var pat no tās izkrist. REM fāzes traucējumi var novest pie psiholoģiskām novirzēm, izraisīt nemieru un nervozitāti.

Orgasms miega laikā

Cilvēks miega laikā var piedzīvot visīstāko orgasmu. Bieži tas notiek ar tiem, kuri dzīvē sapņo par kaut ko romantisku un jūtām. Miegā ķermenis var noreaģēt tieši tāpat, it kā tas notiktu reālajā dzīvē. Šāds process mūs var pat pamodināt no visdziļākā miega.

Krišanas sajūta

To izjūt daudzi - tikko kā sākat iemigt, rodas sajūta, ka it kā krītat vai arī jūs kāds pagrūž, un jūs uzreiz pamostaties. Pēc pētnieku rīcībā esošās informācijas, šī parādība ir ļoti izplatīta. Patvaļīgo roku un kāju muskuļu saraušanos šajā gadījumā sauc par hipnotiskajiem grūdieniem. Atšķirībā no citiem traucējumiem, par šiem nav jāsatraucas.

Atslēdzas oža

Dziļa miega laikā cilvēkama tslēdzas oža. Tieši tāpēc ir izplatīti biežie saindēšanās gadījumi ar tvana gāzi vai dūmiem, izceļoties ugunsgrēkam gulēšanas laikā. Nomodā mēs uzreiz sajūtam jebkuru nepatīkamu smaržu, bet miegā šī spēja zūd.

Mēnessērdzība

Pirmajā acu uzmetienā šis traucējums liekas smieklīgs. Par mēnessērdzīgajiem taču ir uzņemtas tik daudz filmas un sazīmēti neskaitāmi komiksi. Taču patiesībā tā ir ļoti nopietna problēma. Zinātniski to sauc par somnambulismu (no latīņu somnus - miegs, ambulare - staigāšana). Uzvedības traucējums rodas miega dziļās fāzes laikā. Izpausties tas var kā dazādas fiziskas aktivitātes, pat staigāšana. Pašam mēnessērdzīgajam tas var būt ļoti bīstami, jo miega laikā viņš var kāpt pa kāpnēm, uzkāpt uz jumta, staigāt pa citiem objektiem. No rīta staigātājs neko no naktī darītā neatceras.

Nemierīgo kāju sindroms

Šī problēma var arī nemūt tik asi ziteikta, kā iepriekšējās, taču neskatoties uz to, tā ir minēta starp miega traucējumiem. Šis sindroms var būt ne tikai vienkārši neērts, bet arī reizēm arī sāpīgs. Pētnieki skaidro, ka nemierīgo kāju sindroms izraisa diskomforta sajūtu un vēlmi pastāvīgi mainīt kāju pozu no vienas uz otru. 


Avots: NLO Mir