Aptauja: Latvijas iedzīvotājiem ceļošana pa Latviju neinteresē

Ieva Lūka/Leta

Latvijas iedzīvotāji ceļošanai labāk izvēlas ārvalstis, turklāt šim mērķim ir gatavi tērēt prāvas naudas summas, gada sākumā veiktajā aptaujā noskaidrojis tūroperators “Novatours”.

Aptaujas dati atklāj, ka 93% respondentu plāno savu atpūtu ārpus Latvijas un vien 7% - Latvijā. Ceļotāju vēlmju saraksta augšgalā šogad ir valstis ar siltu klimatu, jo noteicošais Latvijas ceļotājiem ir iespēja atpūsties pludmalē – to norādījuši 28% aptaujāto. Gandrīz tikpat svarīgs nosacījums ir daba – to minējuši 26% aptaujāto. Tomēr ceļojumu galamērķu izvēle ir ļoti individuāla un to noteicošie aspekti ir ļoti dažādi, secināts aptaujā. Ir ceļotāji, kuriem svarīgs ir valsts vēsturiskais mantojums, bet citiem tās ir aktīvās atpūtas iespējas vai vienkārši draugu apciemošana. Visiekārotākais galamērķis ir Spānija un tai pieguļošās Kanāriju salas, kur ir nemainīgi vasarīgs laiks. Tāpat joprojām ļoti populāri galamērķi ir Turcija un Grieķija, bet aiz tām vēlmju sarakstos ierindojas Itālija un Portugāle. No tālākajiem galamērķiem ir vēlme apmeklēt Taizemi, Amerikas Savienotās Valstis un Islandi.

Daloties savos atpūtas plānos, 66% aptaujāto atzinuši, ka ir nolēmuši, kurp dosies 2017. gadā, bet 26% atpūtas plānošanai pievērsīsies vēlāk. Lielākā daļa (54%) ceļojumu plānošanā un organizēšanā izmantos tūroperatoru pakalpojumus, ceturtā daļa aptaujāto ceļojumus plāno un organizē paši, bet 22% savukārt tūroperatorus izmantos konsultācijām. 

Visiecienītākais periods ceļošanai ir no jūlija līdz septembrim, kad savu atpūtu ir ieplānojuši 37% aptaujāto. Nākamais populārākais gada laiks ir no aprīļa līdz jūnijam, kad ceļojumos plāno doties 27% tūristu. Trešajā vietā ierindojas periods no janvāra līdz martam (22%), bet vismazāko atsaucību guvis laiks no oktobra līdz decembrim, kad ceļojumos plāno doties 15% aptaujāto. Turklāt 47% aptaujas respondentu norādīja, ka 2017. gadā plāno divus ceļojumus, bet 39% - vienu. 

Atpūtas ceļojumu braucieniem lielākā daļa aptaujāto plāno atvēlēt vienu nedēļu – to norādījuši 48% aptaujāto, 27% respondentu plāno doties desmi dienu ilgā ceļojumā, divu nedēļu ilgu atpūtu ir izvēlējušie 13%, bet 7% - plāno veltīt braucienam vienu nedēļas nogali, savukārt 5% dosies vairāk nekā 14 dienu ilgā ceļojumā. Aptaujas dati arī liecina, ka lielākā daļa respondentu ceļojumam tērēs vairāk nekā tūkstoti eiro.

Aptauja veikta interneta vidē 2017. gada janvārī.