Biedrība: "Pieci.lv" atskaņotās Latvijā radītās mūzikas īpatsvara palielināšana neveicinās mūzikas industrijas attīstību

Ieva Lūka/Leta

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) lēmums palielināt Latvijas Radio 5 ("Pieci.lv") atskaņotās Latvijā radītās mūzikas īpatsvaru neveicinās Latvijas mūzikas industrijas attīstību, aģentūrai LETA pavēstīja "Latvijas Mūzikas industrijas attīstības biedrības Latvijas Mūzikas eksports" izpilddirektore Agnese Cimuška.

Viņa norādīja, ka biedrība aicina NEPLP izvērtēt šā gada 6.jūlija sēdē pieņemto lēmumu par plānotajām izmaiņām "Pieci.lv" programmā, tā vietā virzot izmaiņas Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā (EPLL), kas paredzētu vienotu Latvijā radītas mūzikas īpatsvara noteikšanu visās Latvijas radio stacijās.

"Par NEPLP padomes lēmumu noteikt "Pieci.lv" programmā 80% mūzikas īpatsvara no visa fonogrammu raidīšanas laika Latvijas autoru radītiem darbiem, mūzikas industrijas eksperti ir pretējās domās. Šāds lēmums vājina sabiedrisko mediju un tā redakcionālo neatkarību, kā arī negatīvi ietekmē kopējo situāciju mūzikas industrijā, jo lēmums pieņemts pārsteidzīgi, neizvērtējot sekas, neņemot vērā klausītāju, pašu autoru, izpildītāju un mūzikas izdevēju viedokli," uzsvēra Cimuška.

Viņa skaidroja, ka biedrība jau kopš 2014.gada strādā un virza izmaiņas EPLL par Latvijā radītas mūzikas īpatsvara noteikšanu visās Latvijas radio stacijās 30% apjomā no visa fonogrammu raidīšanas laika, no kuriem 20% ir jābūt latviešu valodā izpildītām fonogrammām un 10% jaunrades darbiem, kas sevī ietver arī Latvijā radītas fonogrammas citā valodā.

"Diemžēl jaunākais NEPLP lēmums, kas nosaka "Pieci.lv" atskaņot 80% no muzikālā satura fonogrammas latviešu valodā, neatrisina mūsu virzītos priekšlikumus. Mūsu rosinātās izmaiņas ļautu radiostacijās kopā atskaņot Latvijā un ārvalstīs radītu mūziku, būtiski ceļot vietējās mūzikas kvalitāti un līdz ar to eksportētspēju," norādīja biedrības izpilddirektore.

Pēc Cimuškas domām, Latvijā tiek radīta tikpat kvalitatīva mūzika kā ārvalstīs, bet sabiedrībā iesakņojušos stereotipu dēļ tā neiztur radiostaciju mūzikas atlases kritērijus.

Viņa uzsvēra, ka "Pieci.lv" jau būtiski vairāk atskaņo Latvijā radītas jaunrades fonogrammas nekā citas Latvijā raidošās radiostacijas kopā, palīdzot jaunajiem mūziķiem iekļūt radio apritē. Tajā pašā laikā komerciālie radio turpina darboties kā līdz šim, 85% no muzikālā satura laika atskaņojot ārvalstis radītas fonogrammas un atlikušos 15% ir tikai ievērojamu popularitāti guvušu vietējo mākslinieku dziesmas. "Aicinām NEPLP izvērtēt šo lēmumu un veikt mūsu rosinātās izmaiņas likumā," pauda Cimuška.

Izvērtējot komerciālo radio staciju darbību Latvijā, biedrības ieskatā saturā skaidri iezīmējas, ka Latvijas autoriem un izpildītājmāksliniekiem tiek liegta iespēja būt sadzirdētiem. Tādējādi mākslinieki nespēj veidot savu atpazīstamību, iespēju pārdot mūzikas albumus un saņemt par tiem autortiesību un blakustiesību atlīdzības. Rodas absurda situācija – komerciālās radiostacijas atskaņo tikai populārus latviešu māksliniekus, bet, lai kļūtu populāri, jābūt regulārā radio apritē.

"deBusul MUSIC" direktore, Intara Busuļa menedžere Una Taal – Medvide norādīja, ka lēmums par 80% mūzikas atskaņošanu "Pieci.lv" konkrēto situāciju mūzikas industrijā neatrisinās. "Tas ir tikai īstermiņa risinājums," uzsvēra Taal-Medvide.

Pēc viņas teiktā, kamēr "Pieci.lv" nezaudēs reitingus, tas strādās, bet šis lēmums nekādā veidā neveicina Latvijā radītas mūzikas atskaņošanu citās radiostacijās. "Pirms lēmuma pieņemšanas, neviens neprasīja pašu mūziķu un industrijas viedokli. Esmu runājusi ar jaunajiem māksliniekiem un viņiem tikt atskaņotiem dažādu Latvijas radio ēteros ir praktiski neiespējami! "Pieci.lv" jau līdz šim ir palīdzējuši veicināt jauno grupu atpazīstamību," skaidroja "deBusul MUSIC" direktore.

Atbilstoši apkopotajiem datiem, 2016.gadā Latvijā piecu populārāko radio staciju vidū bija "Latvijas Radio 2", "Radio Skonto", "Latvijas Radio 1", "Eiropas Hitu radi"o un "Star FM", nevienai no trīs komerciālajām radiostacijām nesasniedzot 30% Latvijā radītas mūzikas īpatsvaru. "Radio Skonto" Latvijā radīta mūzika dzirdama 21% no laika, "Star FM" 7,2% un "Eiropas Hitu radio" tikai 0,0005%.

Savukārt "Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības" (LaIPA) un pētījumu kompānijas "Kantar TNS" 2016.gadā veiktais pētījums "LaIPA Mūzikas patēriņa indekss" liecina, ka lielākā daļa jeb 45% Latvijas iedzīvotāju ekonomiski aktīvajā vecumā vēlētos, lai radiostacijā, kuru viņi klausās visbiežāk, tiktu vairāk atskaņoti Latvijā radīti mūzikas ieraksti.

"Prāta vētra" direktore un starptautisko attiecību vadītāja Aija Auškāpa norādīja, ka, viņasprāt, valsts atbalsts nozares attīstībai ir nepieciešams un nozīmīgs. "Labs piemērs ir Zviedrijas tālredzīgā politika – zviedru komponisti un producenti mūsdienu popmūzikā ir vieni no atzītākajiem un pelnošākajiem māksliniekiem, pateicoties valsts atbalstītai bezmaksas muzikālajai izglītībai, kas pieejama ikvienam. Zviedrijā radīti darbi ir pieprasīta eksportprece visos lielajos mūzikas tirgos," skaidroja Auškāpa.

Ņemot vērā iepriekš minēto, "Latvijas Mūzikas attīstības biedrība/ Latvijas mūzikas eksports" aicina NEPLP izvērtēt lēmumu ņemot vērā arī Latvijas mūzikas industrijas intereses, rosinot situāciju risināt ar likumu nosakot 30% Latvijā radītu fonogrammu izmantošanas īpatsvaru visās Latvijā raidošajās radio programmās, kur ne mazāk kā 20% no visa fonogrammu raidīšanas laika izmantojamas fonogrammas latviešu valodā un ne mazāk kā 10% no visa fonogrammu raidīšanas laika izmantojamas jaunrades fonogrammas.

Kā ziņots, NEPLP 6.jūlija sēdē nolēma, ka Latvijas Radio (LR) kanālam "Pieci.lv" līdz šā gada 1.septembrim jāveic attiecīgās izmaiņas, lai nodrošinātu, ka tajā atskaņotās mūzikas un satura formāta īpatsvars latviešu valodā sasniedz 80%.

Neskaitot autorraidījumus, ne mazāk kā 80% muzikālā satura "Pieci.lv" jābūt Latvijas autoru darbiem, īpaši akcentējot jaunās mūzikas grupas un izpildītājus.

Radiostacijai uzdots veidot Latvijas jaunās mūzikas izlasi, kas tiek nodota auditorijas vērtējumam, iepazīstināt ar Latvijas mūzikas attīstības tendencēm kontekstā ar pasaules mūzikas industrijā notiekošo, kā arī nodrošināt mūzikas ierakstus LR studijās, izceļot jaunos māksliniekus Latvijas mūzikas jomā.

Tāpat "Pieci.lv" jāveic ieraksti būtiskos Latvijas festivālos un pasākumos, atbilstoši "Pieci.lv" mūzikas formātam, jāveicina mūzikas kritika un komentāri par notiekošo Latvijas mūzikā un jāizveido "Pieci.lv" arhīvs, ietverot gan populārās, gan nekomerciālās nišas mūzikas ierakstus.