Būs upuri: Milzu uzliesmojums uz Saules sagraus planētas energosistēmu

Lasītākais
pexels.com
Autors: Māra Bergmane
17.10.2017 17:24
Vieds

Tuvākajos simts gados mūsu planētu gaida katastrofa, proti, spēcīga uzliesmojuma dēļ uz Saules tiks bojāta visas planētas energosistēma, sabojāsies mākslīgie pavadoņi un atslēgsies internets.

Kā vēsta interneta medijs New Scientist, atsaucoties uz žurnālu "The Astrophysical Journal", amerikāņu speciālisti no Hārvarda Universitātes izanalizējuši datus par jau notikušajiem uzliesmojumiem uz Saules. Zinātnieki novērtējuši arī to rašanās iespējamību, un tai skaitā arī tādu, kas Saules spilgtumu palielinās par 30% un spēs burtiski iznīcināt ap Zemi esošo ozona slāni.

Šāda katastrofa, pēc pētnieku domām, izraisīs cilvēku upurus. Tiek uzskatīts, ka tamlīdzīgu milzu uzliesmojumu laikā tiek izstarota enerģija, kas vairākas reizes pārsniedz parasto Saules "spīdēšanu".

Speciālisti atzīmē, ka dažām Saules tipa zvaigznēm ir fiksēti vēl lielāki uzliesmojumi, taču tādas katastrofas notiek aptuveni reizi 20 miljonos gadu. Biežāk gadās mazāk intensīvi uzliesmojumi.

Zināms, ka 1859. gadā Saules "superuzliesmojums" izraisīja ģeomagnētisko vētru, kas vēsturē zināma ar nosaukumu "Keringtona notikums". Tās rezultātā pārstāja darboties telegrāfa tīkli Eiropā un ASV, kā arī bija vērojamas polārblāzmas zemākajos platuma grādos.