Eksperts: Smiltēns, visticamāk, ir galvenais pretendents uz "Vienotības" priekšsēdētāja posteni

Lasītākais
Evija Trifanova/LETA

Lai arī publiski uz partijas "Vienotība" priekšsēdētāja amatu pagaidām neviens nav pieteicies, visticamāk, galvenais pretendents uz to ir pašreizējais politiskā spēka priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra.

Viņaprāt, Smiltēns nebūs vienīgais, kurš kandidēs uz šo amatu, bet, ņemot vērā publicitāti, kāda viņam tiek veidota, viņš varētu būt galvenais pretendents.

Savukārt, runājot par "Vienotības" iespējamo šķelšanos, Skudra norādīja, ka "Vienotība" nākamajā Saeimā būs ar krietni mazāku frakciju, tādēļ atsevišķiem politiķiem ir vēlme "nepalikt aiz borta". "Skaidrs, ka "Vienotība" pat tad, ja nenotiku nekāda šķelšanās un dalīšanās, būs ar krietni mazāku frakciju un tad ir jautājums, kas paliks aiz borta? Tā kā politiķiem vēlēšanās ir vēlme palikt politikā un Saeimā, tad loģiski, ka jāveido kāda cita politiskā organizācija," sacīja Skudra.

Skaidrojot iespējamo "Vienotības" "liberālā spārna" gatavošanos veidot jaunu partiju, profesors norādīja, ka šie politiķi gatavojas orientēties uz vēlētāju, kas, visticamāk, nebalsotu par "Vienotību", bet drīzāk par partiju "Progresīvie" vai kādu citu no mazajām partijām. "Tas, kas viņiem liek šādi rīkoties, ir tas, ka partija jānodibina gadu līdz vēlēšanām, un tas tad jādara tagad," piebilda profesors.

Komentējot "Vienotības" priekšsēdētāja Andra Piebalga lēmumu nekandidēt uz partijas priekšsēdētāja amatu, Skudra pauda viedokli, ka partija "neirst ārā" šī iemesla dēļ, bet galvenās pārmaiņas notiek tieši "liberālā spārna" dēļ. "Sekojot "oligarhu sarunu" tradīcijai, jāsaka, ka "Vienotībai" arī ir sponsori, kuri nemīl publicitāti, bet kuriem ir savs viedoklis par to, kam partijā būtu jānotiek," sacīja eksperts.

Jau ziņots, ka Piebalgs nākamajā "Vienotības" kongresā vairs nekandidēs uz partijas priekšsēdētāja amatu. Piebalgs aģentūrai LETA apliecināja, ka pieņēmis šādu lēmumu.

Viņš pēc partijas valdes sēdes, kas ilga teju piecas stundas, žurnālistiem pastāstīja, ka tika analizēta situācija partijā. Tuvākajā laikā tiks sasaukts partijas kongress, kas sākotnēji bija iecerēts rudenī.

Tikmēr Smiltēns būtu gatavs kandidēt uz partijas vadītāja amatu nākamajā kongresā.

Viņš par priekšsēdētāja amatu pērn sacentās tieši ar Piebalgu, tomēr šajā duelī zaudēja, kļūstot par "Vienotības" priekšsēdētāja vietnieku.