Eksprezidents Bērziņš: Nodokļu reforma ar vienu roku dod, ar otru atņem iedoto un vēl vairāk

Ieva Lūka / LETA

Šajā nodokļu reformā ar vienu roku dod, ar otru - atņem to pašu, kas iedots, un pat vēl vairāk, intervijā laikrakstam "Neatkarīgā Rīta Avīze" eksprezidents Andris Bērziņš, kurš pašvaldību vēlēšanās no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) saraksta kandidēs uz Rīgas domi.

Bērziņš uzskata, ka "Vienotība" patlaban cenšas celt savu reitingu ar pretošanos nodokļu reformai. Tai pat laikā viņš pats uzskata, ka nodokļu reforma ir diezgan savāda.

"Daļēji piekrītu "Vienotības" viedoklim par nodokļu reformu, bet kā prioritāti redzu citu virzienu - valsts pārvaldi un reģionālo reformu, un nodokļu pieskaņošana varētu notikt budžeta veidošanas procesā, dodot priekšroku neapliekamā minimuma palielināšanai iespēju robežas. Svarīgāk būtu turpmāk pārvērtēt budžeta izdevumu daļas pozīcijas," viņš komentē.

Bērziņš arī piebilst, ka pasaulē nevienā attīstītā valstī netiek taisīta visaptveroša nodokļu reforma. Nodokļus pieskaņo konkrētai esošajai situācijai, risina konkrētas problēmas, nevis rada arvien jaunus satricinājumus, viņš saka.

"Tā, piemēram, Latvijas gadījumā - elektroenerģijas cenas, kas pie mums ir par ceturtdaļu augstākas nekā Igaunijā. Lūk, risiniet šo problēmu! Kāda jēga taisīt nodokļu reformu, ja nerunā par to, kā finansēt veselības aprūpi un izglītību? Ir jēga kaut ko reformēt tikai tad, ja kaut kas tiek atrisināts. Bet šajā reformā ar vienu roku dod, ar otru - atņem to pašu, kas iedots, un pat vēl vairāk. Tā jau, piedodiet, ir blēdība. Savādās nodokļu politikas dēļ samazināsies investīcijas, jo kurš tad gribēs investēt šādā situācijā? Pat mūsu uzņēmumi nereti investē ārzemēs, jo šeit tas ir neizdevīgi un neskaidri," saka Bērziņš.

LETA jau vēstīja, ka šodien valdība lems par Finanšu ministrijas (FM) sagatavotajām valsts nodokļu politikas pamatnostādnēm 2018.-2021.gadam, tādējādi paužot atbalstu nodokļu reformas sākšanai.

Valdība 3.maijā vienojās uz nedēļu atlikt lēmuma pieņemšanu, ņemot vērā arī to, ka "Vienotības" ministriem nebija partijas mandāta balsot par pamatnostādnēm. Politiskais spēks vakar paziņoja, ka atbalstīs nodokļu reformas pamatnostādnes, ja tajās tiks nodrošināti līdzekļi veselībai, izglītībai un iekšējai drošībai.

Koalīcijas padomē gan vakar vēl netika pieņemts lēmums attiecībā uz "Vienotības" priekšlikumiem, taču valdību veidojošo partiju politiķi kopumā pauž pozitīvu viedokli par iespēju šodien apstiprināt šo dokumentu.