Fidžetspineri atzīti par bīstamiem bērnu dzīvībai un veselībai

Lasītākais
ekrānuzņēmums no Youtube

Fidžetspineris jeb, kā tas nu jau būtu jāsauc latviski, grozāmgrābslis - aizraujošā rotaļlieta, kura it kā palēlina bērna nervu sistēmas darbību un palīdz viņam koncentrēties, izrādās, nav nemaz tik droša. kā varētu likties, vēsta portāls detstrana.ru.

Kopš 2017. gada sākuma ASV ir reģistrēti vairāk nekā 100 gadījumi, kad spineru dēļ ir gūtas dažāda smaguma traumas, turklāt nesenais atgadījums ir pavisam traģisks. Proti, Losandželosā pirms dažām dienām kāda trīs gadus veca meitenīte tikusi atrasta mirusi savā gultā. Spēcīgus sejas apdegumus bērns bija guvis no bojāta un ar gaismas elementiem aprīkota spinera, kurš atradies blakus gultā un bijis pieslēgts elektrībai, lai uzlādētos.

Sava bēdīgā statistika ir arī Krievijā - Rostovas apgabalā kāds skolēns, rotaļājoties ar spineri, izsitis sev aci. Zēns virpinājis rotaļlietu, kad tā pēkšņi izsprukusi no rokām. Bērns hospitalizēts, un viņam nācies izņemt acs kristālu. Tagad zēna redzi var atjaunot tikai ar ilgstošas ārstēšanas un vairāku operāciju palīdzību.

Tiek arī minēts, ka grozāmgrābslis 2017. gada jūnijā ir bijusi meklētākā prece Ķīnas tiešsaistes tirgošanās platformā AliExpress. Taču ne visi ražotāji, kas ir pārstāvēti šajā platformā, izgatavo kvalitatīvas un drošas preces, un tas ir jāņem vērā. Tieši tāpat ir stingri jāievēro visi lietošanas noteikumi. 

To, ka liela daļa nopērkamo grozāmgrābšļu jeb tā dēvēto fidžet spineru ar baterijām neatbilst drošības prasībām, konstatējis arī Latvijas Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC).

Kā informē LETA, pēc Valsts ieņēmumu dienesta (VID) muitas iestādes pieprasījuma PTAC ir veicis pārbaudi 6403 grozāmgrābšļiem, no kuriem 1550 ir atzīti par neatbilstošu preci, jo nav iespējams pierādīt to izcelsmi vai atbilstību drošības standartiem, bet 480 ir atzīti par nedrošiem, jo no rotaļlietas atdalās bateriju nodalījuma detaļas un tādējādi kļūst pieejamas tajos esošās baterijas, kuras nejauši norijot, var rasties nopietni barības vada, kuņģa, zarnu un centrālās asinsrites bojājumi.

PTAC aicina patērētājus pārliecināties, vai to rīcībā nav grozāmgrābšļi, kuriem ir viegli pieejami bateriju nodalījumi un attiecīgi - arī baterijas. Ja bateriju nodalījums ir viegli atverams, patērētāji tiek aicināti pārtraukt izmantot šos izstrādājumus, atbrīvojoties no baterijām drošā veidā, piemēram, atstājot tās bateriju nodošanas punktā.