Globāla klimata katastrofa Zemei uzglūn no Arktikas

morguefile.com

Brīdinājums par katastrofu, kas var izmainīt visas planētas klimatisko karti, ir parādījies oficiālajā Krievijas Zinātņu akadēmijas (RAN) Tālo austrumu nodaļas mājaslapā. Draudus rada intensīvā Austrumsibīrijas šelfa zemūdens mūžīgā sasaluma intensīvā degradācija, vēsta Dni.ru.

2011. gadā Lapteva jūras ziemeļu daļā tika atklātas jaudīgas gāzu strūklas, kas sastāv galvenokārt no metāna. "Viena kvadrātkilometra platībā tika reģistrēti vairāki simti gāzes noplūžu," pastāstījis RAN Klusā okeāna okeanoloģijas institūta vadošais pētnieks Oļegs Dudarevs.

Izrādījies, ka jūras dibens šajā rajonā līdzinās savdabīgam caurdurim, caur kura perforētajiem kanāliem gāze izplūst caur biezo mūžīgā sasaluma slāni. Salīdzinoši nelielā jūras dziļuma dēļ metāns ūdenī nepaspēj izšķīst un sasniedz atmosfēru. Rezultātā virs arktiskā šelfa formējas apgabals ar anomāli augstu metāna saturu. Vēl viens tāds pats problemātisks apgabals ticis atrasts Austrumsibīrijas jūras šelfā.

Metāna izdalīšanās caur mūžīgā sasaluma slāni pieaug ar katru gadu, un zinātnieki to saista ar sasaluma kušanu. "Diemžēl mēs varam tikai novērot un reģistrēt šo dabas procesu redzamās sekas," piebildis Dudarevs.

"Ikgadējie metāna izmeši arktiskajā reģionā ir līdzīgs ar šīs gāzes emisiju visās Pasaules okeāna jūrās. Saglabājoties pašreizējam zemūdens sasaluma kušanas tempam, kuru pavada liela metāna daudzuma nokļūšana atmosfērā, var notikt vēl lielāka izplūde. Tas, savukārt var novest pie grūti paredzamām klimata izmaiņām, neizslēdzot arī klimatiskas katastrofas scenāriju," uzsvēris zinātnieks.

Saistībā ar šo kā pirmais uzdevums ir gāzes izplūšanas tendenču fiksēšana, un tā dēļ Klusā okeāna okeanoloģijas institūts 2017. gadā uz Arktiku rīkos trīs ekspedīcijas. "Roka vienmēr jātur uz pulsa. Mēs tikai sākam šo procesu sīkāku izpēti, piekļūt to mehānismam un cēloņiem," rezumējis Dudarevs.