Gorbačovs: ASV šobrīd vajadzīga sava "perestroika"

AFP / LETA

Attiecības starp ASV un Krieviju rada bažas, uzskata bijušais PSRS prezidents Mihails Gorbačovs. Viņš uzsvēris, ka spriedze starp abām valstīm pieaug, un tālāk tā turpināties nevar, vēsta protāls Consortiumnews.

Gorbačovs amerikāņus aicinājis pašreizējo situāciju mainīt - izbeigt savstarpējās provokācijas, atteikties no domas par Krievijas uzveikšanu un kopīgiem spēkiem parūpēties par mieru un globālu problēmu risināšanu.

"Mums būtu jāuztraucas par attiecībām starp mūsu valstīm. Viss nevar turpināties tā, kā tas ir patlaban," Padomju Savienības bijušais prezidents brīdinājis 30 amerikāņu delegāciju, kas ieradusies Krievijā ar divas nedēļas ilgu vizīti.

Gorbačovs atcerējies, kādas savulaik bijušas viņa pārrunas ar ASV prezidentu Ronaldu Reiganu. PSRS līderis uzstājis, ka visas problēmas ir jārisina kā līdzīgiem, jo tikai tādā gadījumā var gūt ievērojamus panākumus. Tāpat bijušais Padomju Savienības prezidents atgādināja par noskaņojuma maiņu pēc tam, kad viņš Reiganu pārliecinājis par to, ka ja ASV draudētu dabas katastrofa, tad PSRS iedzīvotāji vēlētos palīdzēt, nevis tādu situāciju izmantotu savā labā.

Tāpat Gorbačovs pastāstījis arī par savu pieredzi saziņā ar vienkāršajiem amerikāņiem un izteicis pieļāvumu, ka ASV šobrīd, iespējams, vajadzīga sava "perestroika" (pārkārtošanās). Turklāt viņš uzsvēris, ka tieši ASV prezidents Džons Kenedijs runājis par miera nepieciešamību - ne tikai Amerikai, bet arī visiem vīriešiem un sievietēm.

Pēc Mihaila Gorbačova domām, tas, kas notiek patlaban, ir nepareizi. "Mums tas ir jāizmaina," viņš aicinājis - "beigsim provocēt viens otru. Beigsim mēģināt sadalīt citas valstis". Pēc bijušā Padomju Savienības līdera vārdiem, ASV un Krievija vēl aizvien ir noteicošie spēki miera nodrošināšanai visā pasaulē. "Mums vajadzīgs miers, lai atrisinātu pasaules problēmas," atzīmējis Gorbačovs. Tikai 1% no planētas iedzīvotājiem kontrolē 90% pasaules bagātību. Valdošā klase ir apmierināta, taču tas viss tā turpināties nevar. "Budžeti ož pēc šaujampulvera," uzskata Gorbačovs. "Tiek kultivētas bailes. Tā visa rezultāts ir jauna bruņošanās sacensība".

"ASV grib, lai Krievija tā vienkārši padodas?" pajautājis PSRS eksprezidents un pats arī, atsaucoties uz vēsturisko pieredzi, uz šo jautājumu atbildējis: "Šī ir valsts, kura nekad nepadosies... Kodolkarā uzvarētāju nebūs".

Kā vēsta Consortiumnews, no 30 amerikāņiem sastāvošā delegācija, lai labāk saprastu Krieviju un tās attieksmes pret ASV un citām valstīm, tikusies ar daudziem cilvēkiem.

Starp tiem bijis arī Militāro zinātņu akadēmijas profesors Vladimirs Kozins. Viņš izskaidrojis, ka Krievija jūtas NATO ielenkumā - proti, no 16 valstīm, ar kurām robežojas Krievija, astoņās ir pretkrievisku noskaņojumu klātbūtne. Vēl jo vairāk - ASV militārais budžets 12 reizes pārsniedz Krievijas militāro budžetu un turpina palielināties.

Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanās Kozins nosaucis par pasakām, bet attiecībā uz Krimu atzīmējis, ka pussala bijusi Krievijas sastāvā kopš 1783. gada un uzsvēris, ka Krima atkal pievienota Krievijai bez spēka lietošanas, neskatoties uz 16 000 Krievijas militārpersonu klātbūtni, saskaņā ar vienošanos par militāro jūras bāzi Sevastopolē.

Gan Kozins, gan Gorbačovs ir noformulējuši skaidru vēstījumu - ir kaut kas jādara, lai atjaunotu dialogu un pieliktu galu ieslīgšanai aizvien lielākā spriedzē, kas pastiprina kopīgo apdraudējumu, nobeidz Consortiumnews.

http://baltnews.lv/news/20170518/1019792862.html

https://russian.rt.com/inotv/2017-05-17/Gorbachyov-SSHA-sejchas-nuzhna-sobstvennaya