Hokings: cilvēcei atpakaļceļa vairs nav

Ekrānuzņēmums

Stīvens Hokings uzskata, ka cilvēcei tuvākajā laikā vairs nebūs citas izvēles, kā vien pamest Zemi un meklēt jaunu mājvietu.

Ar šādiem paziņojumiem pazīstamais fiziķis un teorētiķis nācis klajā jau arī iepriekš. Pēc viņa domām, cilvēcei iespēja izdzīvot būs tikai tādā gadījumā, ja tā pārvērtīsies par starpplanētu civilizāciju. Pretējā gadījumā cilvēki ir nolemti izmiršanai. Pēdējā intervijā žurnālam WIRED Hokings uzsvēris, ka Zemes iedzīvotāji jau ir pārkāpuši robežu, un atpakaļceļa vairs nav.

Fiziķis vēlreiz atgādinājis, ka divi galvenie iemesli, kāpēc cilvēkiem jāmeklē otras mājas, ir planētas pārapdzīvotība un mākslīgā intelekta attīstība, kas rada pavisam reālus draudus. Pēc viņa domām, mašīnas jau itin drīz kļūs tik gudras, ka rezultātā nolems "nomainīt" cilvēci.

Pēdējo gadu laikā mākslīgā intelekta izstrāde kļuvusi par karstu tēmu. Daži eksperti ir vienisprātis ar Hokingu un izsaka līdzīgus argumentus - kaut vai tie paši Īlons Masks un Bils Geitss. Abi mākslīgā intelekta izstrādē saskata draudus cilvēcei. Taču virkne ekspertu, kuriem ir pretēji uzskati, izsakās, ka tamlīdzīgi izteikumi, kas lielā mērā balstīti uz izdomātiem pasaules sagrābšanas scenārijiem, kurus it kā īstenos supergudrs mākslīgais intelekts, ir ļoti kaitīgi, jo var negatīvi ietekmēt to, kā sabiedrība uztvers patieso labumu, kuru nākotnē var sniegt mākslīgais inteleklts.

Savukārt Hokings ir pārliecināts, ka šīm bažām ir reāls pamatojums. "Ja jau cilvēki var izstrādāt datorvīrusus, tad kāds noteikti izstrādās arī mākslīgo intelektu, kurš patstāvīgi spēs evolucionēt un replicēt. Tas spēs sevi pārvērst jaunā dzīvības formā, kura visos veidos būs pārāka par cilvēkiem," skaidro zinātnieks.

Jautāts, pēc cik ilga laika, pēc viņa domām, tas varētu notikt, teorētiķis nekādus konkrētus termiņus nav nosaucis. Atliek tikai pieļaut, ka runa ir par nākamajiem 100 gadiem, kuri, kā pieļauj Hokings, ir atlikuši cilvēkiem izdzīvošanai uz Zemes.

Citi domātāji, tādi kā SoftBank ģenerāldirektors Masaioši Sons un Google vecākais inženieris Rejs Kurcveils mākslīgā intelekta uzvaru pār cilvēkiem prognozē vēl ātrāk - jau tuvāko 30 gadu laikā.

Taču mēs vēl aizvien atrodamies ļoti tālu no tā, lai attīstītu patiešām pilnvērtīgu mākslīgo intelektu, un arī tā uzvara pār cilvēkiem ir tikai minējumi kafijas biezumos. Svarīgi ir arī tas, ko mākslīgā intelekta uzvara nesīs - vai tas būs civilizācijas noriets vai arī, gluži pretēji, iezīmēs jaunas ēras sākumu, kad cilvēki un mašīnas spēs miermīlīgi pastāvēt līdzās. Jebkurā gadījumā, mākslīgo intelektu var izmantot gan labiem, gan ļauniem nolūkiem, un tāpēc nebūtu slikti ievērot nepieciešamo piesardzību.


Avots: NLO Mir