Izstāžu zālē ''Rīgas mākslas telpa'' būs apskatāma starptautiska ceļojoša porcelāna izstāde

Lasītākais
LETA
Autors: Māra Bergmane
03.04.2017 13:47
Kultūra

Izstāžu zāles "Rīgas mākslas telpa" Intro zālē no 7.aprīļa līdz 18.jūnijam būs apskatāma starptautiska ceļojoša izstāde "No baroka līdz mūsdienām. Eiropas kultūra un dzīvesveids keramikā", aģentūru LETA informēja "Rīgas mākslas telpas" pārstāve Agita Ikauniece.

Kas ir kopīgs Rīgas Porcelāna rūpnīcai Latvijā 20. gadsimtā un "Kahla" porcelāna fabrikai Vācijā? J. Jakša tirdzniecības namam Rīgā 19.gadsimtā un uzņēmumam "TC Brown-Westhead, Moore Co" Lielbritānijā? Bīronu dzimtai 18.gadsimtā un Karaliskajai porcelāna manufaktūrai Berlīnē? Tas ir porcelāns.

Priekšmeti, kas ir izgatavoti no porcelāna, māla, fajansa un citiem keramiskajiem materiāliem ļauj iepazīties ar cilvēku ikdienu un godiem vairāku gadsimtu garumā, izsekot izmaiņām priekšstatos par skaisto un lietderīgo Eiropā laikposmā no 17.gadsimta līdz pat mūsdienām. Ejot roku rokā ar laiku, porcelānā ir saglabājušās formas, kas liecina par sava laika aktualitātēm, piemēram, aizjūru ceļojumiem, no kuriem mājup tika vestas kafijas un kakao pupiņas. Šodien tik ikdienišķais dzēriens savā laikā tika servēts ekskluzīvi tam radītās trauku formās - kakao un kafijas servīzēs. Tāpat ir arī virkne priekšmetu tipu, kas mūsdienās vairs nav aktuāli un liecina nu jau par seniem laikiem un tajos dzīvojušo ļaužu ieradumiem. Kultūrvēsturiskie aspekti savijas ar Eiropas zemju politisko vēsturi - impērijām un to krišanu, dažādu reliģiju un ideoloģiju dominanci noteiktos reģionos dažādos laikos.

Izstāde "No baroka līdz mūsdienām. Eiropas kultūra un dzīvesveids keramikā" ļauj iepazīties ar Lielbritānijas, Vācijas, Itālijas, Spānijas, Serbijas, Slovēnijas, Čehijas, Latvijas un Igaunijas mākslas un dizaina vēsturi porcelānā, aicinot ieraudzīt gan īpašo, katram reģionam raksturīgo, gan arī vilkt paralēles un rast kopīgo.

Izstādes galvenais kurators ir Starptautiskais keramikas muzejs Faencā (Itālijā). Tās radīšanā ir piedalījušies vēl astoņi ar keramiku, lietišķo mākslu, dizainu un vēsturi saistīti Eiropas valstu muzeji: Prāgas Dekoratīvās mākslas muzejs (Čehija), Igaunijas Lietišķās mākslas un dizaina muzejs (Tallina, Igaunija), Rīgas Porcelāna muzejs (Latvija), Keramikas muzejs un mākslas galerija (Stoka pie Trentas, Lielbritānija), Lietišķās mākslas muzejs (Belgrada, Serbija), Slovēnijas Nacionālais mākslas muzejs (Ļubļana, Slovēnija), Nacionālais keramikas un lietišķās mākslas muzejs (Valensija, Spānija), Porcelānikons – Valsts Porcelāna muzejs (Vācija).

Izstāde "No baroka līdz mūsdienām. Eiropas kultūra un dzīvesveids keramikā" no 2015. gada ir bijusi skatāma sešās valstīs: Serbijā, Vācijā, Spānijā, Itālijā, Lielbritānijā un Igaunijā. Rīga ir noslēdzošā tās eksponēšanas vieta, un līdz ar Rīgas Porcelāna muzeja kolekcijas priekšmetiem tajā kā īpaša vērtība ir iekļauts porcelāns no Rundāles pils muzeja kolekcijas.