Jaunups: Partijām jāspēj vienoties priekšvēlēšanu koalīcijās

Lasītākais
Ieva Lūka / LETA

Lielais partiju skaits nav tik milzīga problēma, kā to nespēja formulēt vienotu piedāvājumu vēlētājiem, apvienojoties priekšvēlēšanu koalīcijās, intervijā aģentūrai LETA uzsver partijas "Latvijas attīstībai" valdes loceklis Edgars Jaunups.

Viņš apliecina, ka "Latvijas attīstībai" noteikti kandidēs 13.Saeimas vēlēšanās un, visticamāk, darīs to kopā ar reģionālajām partijām. Latvijas Reģionu apvienība (LRA) esot tikai viena no iespējamajām sadarbības partnerēm. Jaunups intervijā pauž viedokli, ka labs kopīgā saraksta līderis varētu būt pašreizējais "Vienotības" biedrs eiroparlamentārietis Artis Pabriks.

"Runājot par šādas rīcības nepieciešamību, gribu uzsvērt, ka tam ir daudz iemeslu. Līdzīgu saturisko platformu konkurence noved pie tā, ka tās sašķeļ vēlētāju un ir mazāk pārstāvētas. Otra problēma ir tā, ka "Latvijas attīstībai" vairāk ir Rīgas partija. Mums ir vairākas nodaļas arī reģionos, bet tās ir nelielas. Lai veiksmīgi nostartētu parlamenta vēlēšanās, partijai jābūt spēcīgai pārstāvībai reģionos. Mēs to redzam caur sadarbību ar reģionālajām partijām. Tāpēc šeit nav runa tikai par sadarbību ar LRA. Tā ir tikai viena no mūsu iespējamajām sadarbības partnerēm," norāda Jaunups.

Latvijā esot divas partiju apvienības - Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) un nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) -, kas ir pietiekami konsolidētas un stipras, bet, pēc Jaunupa domām, mīņājas uz vietas, jo baidās no jauniem piedāvājumiem no ārpuses. Rietumnieciski orientētais politiskais bloks patlaban esot ļoti vājš. "Vienotība" esot vāja, pārējās partijas, tostarp jaundibinātās, kas ir formulējušas savu Rietumu izvēli kā prioritāti, arī vēl esot vājas. Arī "Latvijas attīstībai" vēl ir neliela, lai pretendētu uz nopietnu pārstāvību parlamentā. Vienīgais veids, kā šo problēmu risināt, ir veidot apvienību ar tām partijām, ar kurām ir kopīgas programmatiskās nostādnes.

Patlaban Pabriks esot viens no tiem politiķiem, kuri ir gatavi pietiekami skaļi un varbūt pretēji kādām īstermiņa interesēm savas partijas iekšienē runāt par šo izaicinājumu. Pabriks aicina savus biedrus "Vienotībā" apzināties, ka partijai ir problēmas, un mudina sēsties pie sarunu galda ar citām partijām, lai spētu arī nākotnē kaut ko ietekmēt Latvijas politikā.

"Es uzskatu, lai priekšvēlēšanu apvienībai būtu panākumi, tajā jābūt spēcīgam premjera amata kandidātam, kas patlaban nav valdības loceklis," uzsver Jaunups. Pēc viņa domām, Pabriks varētu būt tāds līderis. Viņš ir premjera līmeņa politiķis, kurš tiktu galā ar valdības vadītāja pienākumiem. "Personīgi es uzskatu, ka Pabriks būtu spēcīga izvēle," uzsver Jaunups.

Tā versija, ko ir izteikuši atsevišķi "Reģionu alianses" biedri, ka viņi piedāvā citu partiju pārstāvjiem kandidēt LRA sarakstā, nav tas, par ko mēs runājam, norāda Jaunups. Tas nav nopietni. Mēs piedāvājam veidot jaunu, spēcīgu, uz Rietumiem orientētu apvienību, kas spētu formulēt Latvijai tuvākās desmitgades politiskos izaicinājumus, kas ir būtiski mūsu elektorātam.

Citi LRA biedri, ietekmīgi pašvaldību vadītāji, esot neoficiāli teikuši, ka sarunas par priekšvēlēšanu apvienības veidošanu jāturpina. Arī mēs uzskatām, ka ir jānāk kopā, jāsēžas pie galda un jācenšas vienoties. Arī pārējo reģionālo partiju vadītāji, kurus mēs esam uzrunājuši pēdējo nedēļu laikā, ir izrādījuši interesi par sadarbību. Bet pie konkrētiem lēmumiem, manuprāt, mēs nonāksim tikai pēc nākamā gada valsts budžeta pieņemšanas Saeimā. Daudzas no reģionālajām partijām un arī pašvaldību vadītāji baidās, ka, panākot vienošanos par sadarbību un startu nākamajās Saeimas vēlēšanās, var sadusmot kādu no valdošajām partijām, kas var atriebties, noraidot kādu budžeta piešķīrumu, uzskata Jaunups.

"Tas ir tuvāko 2-4 nedēļu jautājums. Domāju, ka decembrī būs skaidrs, kuras partijas, atsaucoties mūsu aicinājumam, ir gatavas veidot priekšvēlēšanu apvienību. Domāju, ka tādu būs vairums. Vai starp tām būs Andreja Ences vadītā "Reģionu alianse", nezinu. Viņiem pašiem savā starpā ir jātiek skaidrībā, vai viņu partijā dominēs cilvēki, kas ir vērsti uz sadarbību un profesionālu politiku, kāds pagājušajās pašvaldību vēlēšanās bija Mārtiņš Bondars, vai dominēs tādi spēki kā par noziedzīgiem nodarījumiem notiesātais Dainis Liepiņš un citi, kas ļoti baidās no konkurences un vēlas turēt "Reģionu aliansi" īsā saitītē un totālā kontrolē. Viņi būtu apmierināti, ka LRA nākamajās parlamenta vēlēšanās spētu pārvarēt 5% barjeru, bet paliktu bez kādas nopietnas pārstāvības un atbildības par valsts turpmāko attīstību. Es teiktu, ka patlaban "Reģionu aliansē" nav vērojams nekas cits kā tikai cīņa par ietekmi partijā," ir pārliecināts partijas "Latvijas attīstībai" pārstāvis.