Jurģis Liepnieks: Augusts - Krievijai ērtākais mēnesis iebrukumam Latvijā?

Lasītākais
facebook.com/jurgis.liepnieks

Militārie eksperti ir vienisprātis, ka vislielākais Krievijas militāra iebrukuma Baltijā risks ir tieši pirms mācībām „Zapad” vai tām noslēdzoties. Tātad augusts, septembra beigas. Taču ir iemesli, kas liek domāt, ka augustā šis risks ir lielāks nekā septembrī - tā pašreizējo starptautisko situāciju portālā Puaro.lv raksturo Jurģis Liepnieks.

Par visu pēc kārtas. Tātad šī gada septembrī Krievija organizē līdz šim lielākās, vērienīgākās militārās mācības pēc aukstā kara beigām. Mācības notiks Krievijas un Baltkrievijas teritorijā, un to uzdevums būs izspēlēt vairākus uzbrukuma scenārijus, iesaistot visu veidu ieročus. Gatavojoties šīm mācībām, Krievija ir jau veikusi virkni “sagatavošanās mācību”, piemēram, gaisa desanta spēkos un elektroniskās karadarbības veikšanā.

Iemesls, kāpēc šāda izmēra mācības ir pats labākais veids kā maskēt gatavošanos reālam iebrukumam, ir acīmredzams.

Uz mācībām Baltkrievijā un pie Baltijas valstu robežām ne tikai tiek sakoncentrēts maksimālais karaspēka un tehnoloģiju apjoms, bet tas viss atrodas kustībā. Karaspēks pārvietojas, neatrodas poligonos un visā militārajā un nemilitārajā infrastruktūrā pastāv visaugstākā komunikācijas un aktivitāšu intensitāte, kas ir tieši tāda, kāda jebkurā citā gadījumā liecinātu par īsta iebrukuma pavisam drīzu tuvošanos.

Gruzijas karu Krievija uzsāka 7. augustā. Pastāv viedoklis, ka augusts ir īpaši ērts laiks Krievijas militārajām aktivitātēm, ņemot vērā banālo faktu, ka lēmumu pieņēmēji un pat lielākā daļa dažāda līmeņa ierēdņu un tehnisko darbinieku Briselē un citos politiskajos lēmumu pieņemšanas centros vienkārši ir atvaļinājumā. Tas vēl vairāk aizkavē jau tā smagnējo lēmumu pieņemšanas procedūru Eiropas Savienībā un NATO, dodot papildu iespējas gan politiskiem, gan militāriem manevriem, kamēr šie lēmumi, piemēram, par NATO  5. panta aktivizēšanu, tiek pieņemti. Diemžēl tie ir politiski lēmumi, kas, kā zināms,  nekādā veidā nevar tikt pieņemti automātiski. Baltijas gadījumā turklāt būtiski ir tas, ka dažādi mums svarīgi lēmumi būs jāpieņem arī tādām ne NATO valstīm kā Somija un Zviedrija, kas Baltijas konflikta gadījumā sadursies ar agresīvu politisku un militāru spiedienu no Krievijas puses. Piemēram, ar prasību palikt neitrālām un neļaut NATO valstīm izmantot savu gaisa telpu, pretējā gadījumā draudot ar triecieniem.

Par to, ka Krievijas iebrukuma risks Baltijā pastāv, netieši liecina arī ASV pretgaisa aizsardzības sistēmu „Patriot” izvietošana Lietuvā, kas reālā militārā nozīmē ir lielākās drošības garantijas, kādas Baltijas valstis jebkad ir saņēmušas un apliecina ASV pašreizējās administrācijas un prezidenta visnopietnākos nodomus patiešām aizstāvēt Baltijas valstis.

Ņemot to visu vērā, es nedomāju, ka tuvākā mēneša laikā Krievija varētu iebrukt Latvijā.

Baltija nez vai šobrīd Krievijai ir mērķis, kurš būtu nozīmīgs pats par sevi. Krievijai nav vajadzīgas teritorijas, no Baltijas neizriet nekāds reāls militārs vai citāds drauds. Drīzāk gan otrādi, Krievijai ir iekšpolitiski izdevīgi uzturēt šī drauda ilūziju.

Vienīgais iedomājamais mērķis iebrukumam Baltijā varētu rasties, ja Krievijai būtu pārliecība, ka tādējādi var demonstrēt, ka NATO ir organizācija, kas nepilda savus solījumus (5. pantu) un neaizstāv savas dalībvalstis. Teiksim, ja notikumi attīstītos kā slavenajā BBC filmā un NATO valstis reāli vilcinātos vai sniegtu nepietiekamu atbildi, tā būtu politiska uzvara Krievijai. Taču tā būtu niecīga uzvara par ārkārtīgi augstu cenu, un ir ļoti apšaubāmi, ka ieguvumi attaisnotu izmaksas.

Impēriskā ideja atjaunot Krieviju bijušās PSRS robežās vai maksimāli tuvu tām, noteikti pastāv. Taču arī šīs idejas ietvaros karš ar NATO nez vai ir tas, ar ko būtu jāsāk. Slāvu tautu atgriešana mātes klēpī noteikti būtu prioritārs mērķis un šajā sakarā Baltkrievija un Ukraina noteikti ir pakļauta daudz augstākiem riskiem.

Arī lai tirgotos starptautiskā arēnā pilnīgi pietiek ar Sīriju. Taču Krievijas rīcību ne vienmēr var paredzēt, balstoties šādos racionālos apsvērumos. Piemēram, kāpēc bija jāiebrūk Gruzijā? Vai tam bija skaidri saprotama racionāla jēga?

Tātad, ja nu es kļūdos un Krievija kaut kādu iemeslu dēļ vēlētos iebrukt Baltijā, okupēt Baltijas valstis pilnībā vai kādu to daļu, tad ir liela iespēja, ka tas notiks tieši augustā, spriež Jurģis Liepnieks.

Tāpat autors ir apkopojis padomus, ko darīt, ja nu karš patiešām sāksies


Avots: Puaro.lv