Kāpēc pēc laba seksa pārņem grūtsirdība?

Lasītākais
Flickr / Philipp

Austrālijas zinātnieki no Kvīnslendas Tehnoloģiskās universitātes (Queensland University of Technology) nolēmuši pamatīgi izpētīt parādību, kuru dēvē par "pēckoitālo tukšuma sajūtu". Runa ir par to, ka pēc dzimumakta daudzi izjūt grūtsirdību un skumjas.

Paradokss ir tieši tajā apstāklī, ka grūtsirdība seko arī tajos gadījumos, kad tuvība ir sniegusi baudu un bijusi gaidīta. 

Krievu psihoterapeits un seksologs Oļegs Ševčenko, komentējot šo jaunumu, portālam MK.ru paskaidrojis, ka orgasms cilvēkā izraisa pozitīvu emociju uzliesmojumu, taču pēc tam, kad labsajūtas virsotne ir garām, viss atgriežas ierastajā gultnē.

"Šeit visa būtība ir kontrastā - šīs sajūtas var salīdzināt ar sajūtām, kad cilvēks ir atgriezies ikdienas dzīvē pēc brīnišķīgi pavadīta atvaļinājuma," seksologu citē MK.ru.

Lieta tāda, ka seksa laikā cilvēkiem aktivizējas smadzeņu apgabali, kuri atbild par labsajūtas hormona dopamīna izstrādāšanu, taču vienlaikus samazinās smadzenīšu mandeles, kas atbild par baiļu sajūtu, darbības intensitāte. Taču uzreiz pēc ekstāzes un sajūsmas augstākā punkta sasniegšanas smadzenīšu mandeles darbība strauji aktivizējas. Tieši tāpēc daudziem cilvēkiem rodas grūtsirdības sajūta, aptuveni tāpat, kā uz paģirām. Vienīgā atšķirība no paģirām ir tāda, ka pēc seksa nesāp galva.