Kas īstenībā izgudroja Kalašņikova automātu?

Ekrānuzņēmums

Kalašņikova automāts vēl aizvien ir visā pasaulē visizplatītākais ierocis. Sākot ar Āfrikas savannām un beidzot ar amerikāņu geto - lētums, uzticamība un vienkāršums "kalašņikovam" nodrošina nemirstīgu popularitāti. Šīs ļoti veiksmīgās konstrukcijas dažādas modifikācijas ir kopētas neskaitāmas reizes, izpētot oriģinālu līdz pat vissīkākajai detaļai. Taču ieroča radīšanas vēsture drīzāk atgādina spiegu trilleri - kurš tad īstenībā ir ģeniālais izgudrotājs? Versijas ir visdažādākās.

Kas teikts enciklopēdijā?

Pēc vispārpieņemtās versijas, 1941. gada septembrī Mihails Kalašņikovs guvis smagu ievainojumu kaujās pie Brjanskas un hospitālī atzīts par dienestam nederīgu. Nākamo pusgadu vecākais seržants nodarbojies ar ieroču konstruēšanu. Turklāt viņam tas padevies tik labi, ka drīz vien seržants pārcelts uz Almati, kur negaidot izgudrojis interesantu pistoles-ložmetēja modeli. Pēc tam ģeniālo autodidaktu savā paspārnē paņēmuši profesionāli konstruktori un pēc pieciem gadiem notiek vēl viens brīnums - tanka komandieris bez jebkādas speciālās izglītības rada pasaules labāko automātu.

Viltus persona

Pārsteidzoši, ka pēc dažu konstruktoru teiktā, pats Mihails Kalašņikovs konkursā par ieroča izstrādi nemaz nav piedalījies. Tā Dmitrijs Širjajevs Kalašņikovu nosaucis par "viltus personu, kas pievilkta aiz ausīm". Proti, virsnieku grupai bijis vajadzīgs aizsegs, lai varētu iebīdīt finālā savu konstrukciju. Šī versija  Mihailu Timofejeviču tā aizvainojusi, ka viņš pat presē izplatījis oficiālu noliegumu. Taču, neskatoties uz to, ažiotāža paliek vēl aizvien.

Bulkina automāts

Pirmajā Kalašņikova automātā - AK-46 virkne konstruktīvo risinājumu bija identiska automātiskajam ierocim TKB-415, kuru tajā pašā konkursā bija iesniedzis Aleksejs Bulkins. Militārais vēsturnieks Pjotrs Tkačovs bijis tiešs - pēc pirmajiem neveiksmīgajiem izmēģinājumiem Kalašņikova projektam konkursā vispār vairs nevajadzēja parādīties. Taču amatierim tiek dota otra iespēja, un viņš uz karstām pēdām nāk klajā ar kārtējo brīnumu - nākamajā kārtā komisija ierauga praktiski jaunu automātu, kuram līdzība ar neveiksmīgo AK-46 ir ļoti maza, taču tas ietvēra visus veiksmīgākos TKB-415 elementus. Izskatās, ka Mihails Kalašņikovs vienkārši ideāli ir apvienojis konkurentu - Bulkina un Dementjeva detaļas.

Vāciešu pēdas

Kā prototips konstruktoram varēja būt arī vāciešu StG-44. Ārējā līdzība patiešām duras acīs. Bet ja ņem vērā vēl to, ka pats Hugo Šmeisers strādājis tajā pašā rūpnīcā, kur Kalašņikovs, tad vienkārša sagadīšanās vispār šķiet neiespējama. Lielais vairums rietumu ieroču ekspertu pieturas tieši pie šīs versijas. Piemēram, skotu vēsturnieks Gordons Viljamsons raksta: "Pietiek tikai uzmest vienu skatienu šim lieliskajam ierocim, lai redzētu tā ietekmi uz visu pēc kara radīto AK saimi". Līdzīgi izsakās arī konstruktors no Teksasas Ramsijs Tenisons. Vai Šmeisers varēja izstrādāt AK-47? Pilnīgi iespējams. Starp citu, par Padomju Savienībā pavadīto laiku vācu konstruktors nekādus memuārus nezkāpēc nav atstājis. 

Foto: en.wikipedia.org / StG-44 (Sturmgewehr 44)

Ģeniālais kompilētājs

Tomēr visticamākā šķiet sekojoša versija. Mihails Timofejevičs Kalašņikovs patiešām ir talantīgs izgudrotājs, taču kā izgudrotājs AK-47 radīšanā nekādu ieguldījumu devis nav. Šajā gadījumā viņš ir bijis tieši kā konstruktors - uzmanīgi izpētījis konkurentu darbus un ģeniāli sakompilējis labākos risinājumus vienā konstrukcijā. Tātad, ja par AK-47 izgudrotāju viņu nosaukt nevar, tad par radītāju - bez mazākajām šaubām.


Avots: nlo.mir.ru