Katrs desmitais Krievijas iedzīvotājs grib pamest valsti

Ieva Lūka / LETA

Katrs desmitais Krievijas iedzīvotājs sapņo pārcelties uz pastāvīgu dzīvi Eiropā, ASV, Austrālijā un Ķīnā. Potenciālo emigrantu daudzums starp jauniešiem vispār sasniedz 25%. Ārvalstis Krievijas iedzīvotājus pirmām kārtām vilina ar augsto dzīves līmeni, jo Krievijā cilvēki necer ievērojami uzlabot savu materiālos stāvokli, vēsta Gazeta.ru.

Kā liecina Viskrievijas sabiedriskās domas pētījumu centra kārtējās aptaujas rezultāti, galvenokārt par čemodānu pakošanu domā jaunieši - vecumā no 18 līdz 24 gadiem pamest valsti cer 25% no aptaujātajiem.

Savukārt vecuma grupā no 25 līdz 34 gadiem tāds pats noskaņojums ir 16% no aptaujātajiem respondentiem. Tradicionāli emigrācijas noskaņojuma ziņā līderi ir Maskavas un Sanktpēterburgas iedzīvotāji - proti, tādi starp aizbrauktgribētājiem ir 21%.

Neskatoties uz to, ka Krievijas valdība ziņo par recesijas beigām un, pēc gada rezultātiem, ekonomikas pieaugumu par 2%, īpašs optimisma pieaugums iedzīvotāju vidū vērojams nav. Kā rāda Viskrievijas sabiedriskās domas pētījumu centra pēdējās aptaujas rezultāti, aptuveni 10% Krievijas iedzīvotāju nepietiek naudas pat pārtikas iegādei, bet vēl 29% knapi pietiek naudas apģērba iegādei.

Pagājušajā nedēļā Krievijas Revīzijas palātas vadītāja Tatjana Goļikova paziņojusi, ka kopš gada sākuma trūcīgo iedzīvotāju skaits valstī pieaudzis par diviem miljoniem. No janvāra līdz maijam iedzīvotāju reālie ienākumi samazinājušies par 0,8%.

Vēlme emigrēt saglabāsies vēl ilgi, ir pārliecināts Pasaules ekonomikas un starptautisko attiecību institūta direktora vietnieks Jevgēņijs Gontmahers. Pēc viņa domām, iedzīvotāju dzīves uzlabošanai ir vajadzīgas reformas, nevis ekonomikas pieaugums - 1-1,5% izaugsme iedzīvotājiem nav sajūtama. "Taču plašas reformas mūsu valstī neviens neveiks, tāpēc emigrācijas process būs aktuāls vēl ilgi," uzskata Gontmahers.

Pēc Krievijas Statistikas pārvaldes datiem, no šī gada janvāra līdz aprīlim valsts pametušo skaits ir pieaudzis par 12,9 tūkstošiem cilvēku jeb par 14,1%. Pirmajos četros mēnešos Krieviju ir pametuši 104 096 iedzīvotāji. Iepriekšējā gadā šajā pašā periodā valsti ir pametuši 91 226 iedzīvotāji.

Kā liecina Sabiedriskās domas pētījumu centra aptaujas rezultāti, visvairāk Krievijas iedzīvotāju vēlas doties uz Vāciju (13%), ASV (10%), Austrāliju (7%), Itāliju (5%) un Angliju (4%).

Sociālo zinātņu Sociāli politiskā monitoriga centra direktors Andrejs Pokida uzsver, ka nebūt ne visi, kuri ir izteikuši vēlmi aibraukt no valsts, to arī izdarīs. Pēc viņa teiktā, šie skatļi drīzāk parāda neapmierinātības līmeni saistībā ar valsts politisko un ekonomisko stāvokli.