Kooperatīvs: Samazinātās PVN likmes augļiem un dārzeņiem ietekmes izvērtēšanai būtu jāatvēl ilgāks laiks

morguefile.com

Samazinātās pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem ietekmes izvērtēšanai būtu jāatvēl pieci gadi, jo ar diviem gadiem ir par maz, lai izvērtētu reālo ietekmi, aģentūrai LETA sacīja lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (LPKS) "Mūsmāju dārzeņi" vadītāja Edīte Strazdiņa.

Pēc viņas domām, lai arī samazināto PVN likmi Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem plānots ieviest uz trim gadiem, tās ietekmes izvērtēšanai ir atvēlēti nepietiekami īss laiks - divi gadi. "Šobrīd norit diskusija par to, vai, ņemot vērā šā gada situāciju, nākamā gada sākumā vispār būs atlikusi vietējā dārzeņu raža. Daļa no lauka dārzeņiem tiks notirgoti jau ziemas vidū, kaut kas būs palicis pāri vietējiem lielajiem audzētājiem. Līdz ar to tādu ļoti būtisku ietekmi no PVN samazināšanas, sākot no 1.janvāra, nevarēs just. Reālā ietekme sāksies līdz ar jauno sezonu, kas nozīmē nākamā gada jūliju," skaidroja Strazdiņa, piebilstot, ka tad atliks tikai divi gadi, lai situāciju izvērtētu, kas ir par maz.

Pēc Strazdiņas teiktā, ir PVN likmes samazināšanas Latvijai raksturīgiem augļiem un dārzeņiem ietekmes izvērtēšanai ir nepieciešami pieci gadi. "Mūsu vēlme ir, lai pilotprojekta laiks būtu pieci gadi, bet tas jau ir Finanšu ministrijas un pārējo lēmums," viņa sacīja.

Jau ziņots, ka likuma par PVN pavadošajā Ministru kabineta (MK) protokollēmumā teikts, ka samazināto PVN likmi 5% apmērā piemēro no 2018.gada 1.janvāra līdz 2020.gada 31.decembrim un to ieviešot, jau līdz 2020.gada 30.jūnijam ir jāsasniedz protokollēmumā norādītie rezultatīvie rādītāji, tostarp reģistrētu PVN maksātāju skaitam augļkopības un dārzeņkopības sfērā jāpieaug par 10%, augļkopības un dārzeņkopības nozares preču un pakalpojumu apgrozījumam jāpalielinās par 10%, augļkopības un dārzeņkopības produkcijas patēriņam jākāpj par 60%, bet vidējam atalgojumam augļu un dārzeņu ražošanas un tirdzniecības nozarē jāaug par 35%.

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) iebilst pret to, ka turpmākos trīs gadus netiks izskatīta iespēja samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi arī pienam un gaļai. Tāpat LOSP neatbalsta arī dažus protokollēmumā noteiktos rezultatīvos rādītājus, tostarp ka no 2018.gada 1.janvāra līdz 2020.gada 30.jūnijam vidējam atalgojumam augļu un dārzeņu ražošanas un tirdzniecības nozarē jāaug par 35%. Absurds esot arī priekšlikums, ka arī augļkopības un dārzeņkopības produkcijas patēriņam šajā periodā jāaug par 60%, jo šādus rādītājus attiecīgajā laika posmā nav iespējams sasniegt. Tāpēc LOSP pastāv uz to, lai tiktu noteikti objektīvi sasniedzami, rezultatīvie rādītāji.

Arī Zemkopības ministrijas Lauku attīstības atbalsta departamenta direktora vietniece Biruta Ingiļāvičute šonedēļ norādīja, ka ministrija kategoriski iebilst pret noteiktajiem rezultatīvajiem rādītājiem, un būtu jānosaka citi, kuri ir reāli sasniedzami. Līdz 2020.gada 30.jūnijam augļkopības un dārzeņkopības nozares preču un pakalpojumu apgrozījuma pieaugumu būtu jāmaina pret 6%, bet augļkopības un dārzeņkopības produkcijas patēriņa pieaugumu - pret 2%. Neadekvāti esot arī prasīt, ka vidējam atalgojumam augļu un dārzeņu ražošanas un tirdzniecības nozarē ir jāpieaug par 35% un šeit, saskaņā ar aplēsēm, būtu jāparedz ne vairāk kā 5% pieaugums.

Tāpat vēstīts, ka Ministru kabinets ārkārtas sēdē atbalstījis virkni ministriju iesniegto prioritāro pasākumu 2018.gada budžetā, tostarp nākamgad paredzēts piemērot samazināto PVN Latvijā raksturīgiem dārzeņiem, augļiem un ogām.