LAEF satraukta par atsevišķu uzņēmumu iespējamās krāpniecības ar OIK atļaujām attiecināšanu uz visu nozar

morguefile.com

Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācija (LAEF) satraukta par atsevišķu uzņēmumu iespējamās krāpniecības ar elektroenerģijas obligātā iepirkuma atļaujām attiecināšanu uz visu nozari, aģentūrai LETA pavēstīja organizācijas pārstāvji.

"Rodas iespaids, ka Ekonomikas ministrija un politiķi šobrīd ir koncentrējušies tikai vienam izskatāmajam jautājumam: par dažiem atsevišķiem gadījumiem un uzņēmumiem, kas, iespējams, krāpušies, bet vēl nav pat sākuši elektroenerģijas ražošanu un tāpēc arī nav saņēmuši nevienu centu no OIK (obligātā iepirkuma komponentes). Taču uztraukumu rada tas, ka šī krāpšana tiek attiecināta uz visu nozari kopumā, kas ir pilnīgs absurds. LAEF jau ir apliecinājis un vēlreiz atkārto, ka iestājas pret jebkādu negodīgu rīcību un krāpšanu gan uzņēmējdarbībā, gan arī valsts pārvaldē un vainīgajiem ir jāsaņem atbilstošs sods," pauda LAEF.

Pēc tajā vēstītā, sabiedrības uzmanību piesaistīja mediju aprēķins un paziņojums, ka šie krāpnieki būtu saņēmuši 100 miljonus eiro 10 gados, bet tiekot noklusēts, ka gāzes elektrostacijas kā OIK tikai 2016.gadā jau ir saņēmušas 120,1 miljonu eiro, bet pēdējo sešu gadu laikā - kopumā 747,86 miljonus eiro.

Tāpat paustas bažas par pieaugošo atsevišķu politiķu aktivitāti caur plašsaziņas līdzekļiem noniecināt atjaunojamās enerģijas (AER) ražotājus, lietojot OIK jēdzienu kā sinonīmu AER enerģijas nozarei, padarot AER nozari par apgrūtinājumu tautsaimniecības attīstībai un ražošanas uzņēmumu konkurētspējai un kultivējot skandālu par elektroenerģijas ražošanas atļauju saņemšanas kārtību.

"Uzbrukums AER Latvijā turpinās jau ilgi un daudzu gadu garumā sabiedrībā tiek sistemātiski potēta doma, ka zaļā enerģija ir valstij nevēlama. Pēdējā mēneša laikā saceltā ažiotāža ir tikai vēl viens apliecinājums tam, ka tiek apzināti kultivēts noteikts viedoklis par AER nozares negatīvo ietekmi uz elektroenerģijas cenu. Atainojot situāciju vienpusēji, sniegtā informācija brīžiem robežojas pat ar atklātu dezinformāciju, tajā skaitā gan apgalvojumi par it kā valstij izkrāpto naudu, no kuras nav saņemts ne cents, gan AS "Sadales tīkls" padarīšana par grēkāžiem, kuri rīkojās sev deleģētā normatīvā regulējuma ietvaros un daudzi citi. Tādējādi sabiedrībā tiek radīta vēl lielāka neskaidrība par reālo situāciju elektroenerģijas ražošanā," klāstīja federācijas pārstāvji.

LAEF apvieno visas Latvijas atjaunojamo energoresursu nozares vadošās asociācijas. Tās mērķis ir saskaņot dažādu AER apvienojošu nevalstisko organizāciju darbību, paust vienotu nozares viedokli, kā arī pārstāvēt nozari attiecībās ar valsts un pašvaldību institūcijām.