Latvijas vēstnieks ANO: Krievijas veiktā Budapeštas memoranda pārkāpšana vājinājusi uzticību kodolatbruņošanās centieniem

Flickr.com / sanjitbakshi

Krievijas īstenotā Budapeštas memoranda pārkāpšana, kas sniedza drošības garantijas Ukrainai, ir būtiski vājinājusi uzticību kodolatbruņošanās centieniem, Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) dalībvalstu debatēs par kodolatbruņošanos sacīja Latvijas vēstnieks ANO Jānis Mažeiks.

Kā aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā (ĀM), viņš pauda stingru nosodījumu Ziemeļkorejas veiktajiem ballistisko raķešu un kodolizmēģinājumiem. Vēstnieks uzsvēra, ka šīs provokācijas pierāda, cik svarīga ir valstu vienotība, turpinot globālos kodolatbruņošanās un neizplatīšanas centienus.

Latvija arī uzsvēra Kodolieroču neizplatīšanas līguma stratēģisko nozīmi un atgādināja, ka kodolatbruņošanās procesam ir jābūt pakāpeniskam un pragmatiskam, iesaistot gan kodolvalstis, gan valstis, kas iestājas par kodolieroču aizliegšanu, kā arī ņemot vērā starptautisko drošības situāciju.

Tāpat Latvija apsveica sasniegumus Irānas kodolprogrammas ierobežošanā un apliecināja atbalstu Kopīgajam visaptverošajam rīcības plānam. Šajā kontekstā tika atzīmēta Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras centrālā loma kodolieroču neizplatīšanas globālā režīma nodrošināšanā un kodolenerģijas izmantošanas miermīlīgiem mērķiem veicināšanā.

Latvija arī īpaši atzīmēja, ka kodolizmēģinājumiem ir jāpaliek pagātnē, tāpēc Vispārējā līguma par kodolizmēģinājumu aizliegumu stāšanās spēkā ir būtisks solis ceļā uz kodolieroču attīstības ierobežošanu un pasauli bez kodolieročiem, skaidroja ministrijā.

Mažeiks informēja ANO dalībvalstis, ka Latvija ir izraudzīta par nākamo Kodolmateriālu piegādātāju grupas prezidējošo valsti 2018. - 2019.gadā, un apliecināja Latvijas vēlmi stiprināt tiesībās balstītu starptautisko kārtību.