Leļļu teātrī pirmizrādi piedzīvos režisora Duda Paivas iestudējums pieaugušajiem "Zelta zirgs"

Sintija Zandersone / LETA

Latvijas Leļļu teātrī šodien plkst.18.30 notiks režisora Duda Paivas pieaugušo izrādes "Zelta zirgs" pirmizrāde, aģentūru LETA informēja Leļļu teātra pārstāvji.

Raiņa 1904.gadā sarakstītā luga stāsta par jaunāko no trīs brāļiem - Antiņu. Naktī, kad brāļu tēvs nomirst, Antiņu apciemo vientuļš nabags, kurš lūdz drēbes. Antiņš viņam atdod visu, kas vien ir, un pateicībā nabags viņam atklāj, kā izsaukt trīs burvju zirgus, kas uznesīs Antiņu stikla kalnā, lai atmodinātu guļošo Princesi.

Režisors Paiva lugas uzmanības centrā izmanto pretmetu dialektiku - gaismu pret tumsu, cerības un nolemtību, valdniekus un pārvaldītos. Lai to pastiprinātu, iestudējuma pirmajā daļā tiks izmantota šaha koncepcija - cīņa starp balto un melno.

Izrādes lomās iejutīsies aktieri Druvis Anusāns, Baiba Vanaga, Lienīte Osipova, Anrijs Sirmais un Aleksandrs Jonovs. Radošās komandas kostīmu māksliniece ir Vita Radziņa, dramatizētājs Matīss Gricmanis, komponists Rihards Zaļupe un režisora asistents - Pāvels Struminskis.

Turpmākās iestudējuma izrādes būs skatāmas 1.decembrī, 11.janvārī, 25.janvārī, 9.februārī un 22.februārī.

Kā ziņots, izrādei veltītajā preses konferencē režisors Paiva skaidroja, ka Rainis pirms 100 gadiem aprakstījis tās pašas tēmas, kas ir aktuālas arī šodien. Izrādē tiek atainota patriarhāla, sava veida "mačo" sabiedrība, kurā sievietes tēls tiek ļoti romantizēts. Līdz ar to Saulcerīte kā izrādes tēls tiek izmantots plašāk nekā tikai Latvijas valsts simbols.

Taujāts par iespējamo reakciju, kāda varētu rasties konservatīvai leļļu teātra auditorijai, režisors atbildēja, ka cer uz šoku, līdz ar ko veidotos diskusija par tajā atspoguļotajām tēmām. "Brutalitāte kalpo mūsu koncepcijai. Mēs runājam par nopietnām tēmām, kas tiek apspriestas jau 100 gadus, un tas, ko mēs rādām ar lellēm, ir metafora, lai aktivizētu un palielinātu skatītāju emocijas," pauda Paiva.

Viņaprāt, pieaugušo izrādes leļļu teātrim ir neparastas, un šīs mākslas nišas pārstāvji cīnās ar aizspriedumu, ka leļļu teātris ir paredzēts tikai bērniem. "Ja ir kaut kas svaigs, jauns, ar lielu iespēju eksperimentēt, tad tas ir animētajās formās. Teātrī viss ir jau izdarīts. Mums ir tehnoloģijas un mēs vēl daudz ko izrādēs paši pieliekam klāt," sacīja Paiva, norādot, ka lelles tiek izmantotas kā rīks dažādu aktiera tēlu vienlaicīgai atspoguļošanai.

Tāpat, pēc režisora domām, leļļu teātra koncepts viņa projektam sniedz iespēju pamodināt aktieru iekšējo haosu, jo tiek izmantota laikmetīgā deja un lelles, kas taisītas no porolona - tās var saspiest, izstaipīt un plēst.