Lembergs: Atbildot uz Latvijas paziņojumu saistībā ar "Nord Stram 2", par 40% samazināts Krievijas kravu apjoms pa dzelzceļu

Lasītākais
Edijs Pālens/LETA

Reaģējot uz Latvijas paziņojumu par neiesaistīšanos gāzesvada "Nord Stream 2" būvniecībā, maijā par 40% samazināts pa dzelzceļu no Krievijas pārvadāto kravu apjoms, šodien savā iknedēļas preses konferencē apgalvoja Ventspils mērs un Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij").

Kā norādīja Lembergs, Ventspils ostas termināļi gada pirmajos četros mēnešos strādājuši pietiekami labi - kopējais kravu apgrozījums, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo periodu, pieaudzis par 25%. Tomēr bažas radot dzelzceļa kravu pārvadājumu kritums maijā. Lembergs to saista ar valdības lēmumu neatbalstīt nekādus pasākumus Latvijas teritorijā, kas saistīti ar projektu "Nord Strem 2", un uzdot atbildīgajiem ministriem nodrošināt, ka Ministru kabineta ieceltie valsts pārstāvji Ventspils brīvostas valdē balso pret jebkādu brīvostas iesaistīšanos projekta "Nord Strem 2" īstenošanā.

"Skaidrs, ka Vācija nereaģēs, bet Krievija neapšaubāmi reaģēs uz šo paziņojumu par "Nord Stream 2". Man nav saprotams, kāpēc vajadzēja ar tādu pompu to visu gāzt ārā. Varēja mierīgi aiz slēgām durvīm pateikt četriem brīvostas valdes locekļiem, lai atturas, jo, lai pieņemtu lēmumu, vajag piecas balsis, bet šī pompozitāte - tā kā karnevāls viss tas pasākums iznāk... Protams, ka tas izsauc atbilstošu reakciju. Pēc manām rīcībā esošām ziņām, uz Latviju maijā kravu apjoms pa dzelzceļu no Krievijas ir samazināts par 40% kā atbilde uz Latvijas skaļo demaršu, lai iztaptu poļiem, baltkrieviem, ukraiņiem, slovākiem un čehiem," sacīja Lembergs.

"Es ļoti ceru, ka valdība sagādās trūkstošās kravas no Ukrainas, Baltkrievijas, Polijas, Čehijas, Slovākijas un ka kravu krituma nebūs," piebilda Ventspils mērs.

Kā ziņots, Ventspils osta un divi tajā strādājošie termināļi "Noord Natie Ventspils Terminals" un "Eurohome Latvija" saņēmuši piedāvājumu iesaistīties "Nord Stream 2" gāzes vadu vidējā posma būvniecībā, nodrošinot cauruļu uzglabāšanu un piegādi caur Ventspils ostu. Valdība sēdes slēgtajā daļā gan jau ir vienojusies neatbalstīt Ventspils brīvostas iesaisti gāzesvada projektā "NordStream 2".

"Nord Stream 2" būs Baltijas jūrā ieguldīts savienojums, kas nodrošinās dabasgāzes transportēšanu vairāk nekā 1200 km attālumā no gāzes krātuvēm Krievijā līdz klientiem Eiropā. Paredzēts, ka "Nord Stream 2" divu cauruļvadu sistēma palīdzēs Eiropai nodrošināt tās nākotnes gāzes importa vajadzības ar jaudu 55 miljardi kubikmetru gāzes gadā.