Lembergs joprojām aizstāv ideju par divu līmeņu pašvaldību modeli

Lasītākais
Ieva Lūka/LETA

Komentējot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) priekšlikumu veidot Latvijā 29 pašvaldību sadarbības teritorijas, Ventspils mērs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij") šodien preses konferencē atzina, ka joprojām par pareizāku uzskatot divu līmeņu pašvaldību modeli, veidojot apriņķus bijušo rajonu teritorijās, vienlaikus saglabājot arī esošos novadus kā pirmā līmeņa pašvaldības.

Bijušo 26 rajonu iedalījums Latvijā veidojies vēsturiski, ar loģisku transporta tīklu, līdz ar to arī sabiedriskā transporta maršrutus, skolu tīklu un dažādu pakalpojumu sniegšanu pareizi būtu plānot bijušo rajonu robežās, uzskata Lembergs.

"Ideja jau ir saprotama, taču jāiet pilnīgi cits ceļš. Jāveido apriņķi, un diez vai 29 - es redzu, ka tie būtu 26 vai 27, un tajos ietilptu novadi kā pirmā līmeņa pašvaldības," savu redzējumu izklāstīja Ventspils mērs.

Lemberga piedāvātajā variantā apriņķu pašvaldībām būtu savi ienākumi un savi vēlēti deputāti, bet tiktu saglabāti arī novadi. "Ja nesaglabā novadus, tad ir liels kašķi - iedomājieties, cik liels skaits politiķu pazaudē savu statusu! To nevajag darīt, tad nekas nesanāks," turpināja Lembergs.

Divu līmeņu pašvaldību modeli Latvijā bez problēmām var ieviest līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām, uzskata Ventspils mērs.

Viens no sarežģītākajiem jautājumiem gan varētu būt nodokļu ieņēmumu sadalījums starp pirmā un otrā līmeņa pašvaldībām.

"Droši vien, ka apriņķiem pārietu skolas, un tad veidojas loģisks skolu tīkls," turpināja Lembergs. Attiecīgi apriņķu robežās varētu vienoti plānot medicīnas, kultūras u.c. iestāžu tīklu.

Komentējot VARAM priekšlikumu par pašvaldību sadarbības teritorijām, kur Ventspils pilsēta un Ventspils novads plānota kā viena sadarbības teritorija, Lembergs atzina, ka abas pašvaldības jau pašlaik pilnā mērā sadarbojas jautājumos, kur tām ir kopīgas intereses, - tam nesot vajadzīgs speciāls likums.

"Piemēram, atkritumu saimniecība mums ir kopēja. Pēc būtības Ventspils pilsēta ir novada administratīvais, kultūras, veselības, sabiedriskās kārtības, transporta centrs. Mēs nodrošinām vienu daļu no tām funkcijām, kas vajadzīgas, lai varētu pastāvēt Ventspils novads, tai skaitā Ventspils novada iedzīvotājiem galvenā darba vieta ir Ventspils pilsēta," skaidroja Lembergs.

Kā ziņots, plānotajām 29 pašvaldību sadarbības teritorijām jeb apriņķiem likumā paredzēts noteikt administratīvās teritorijas statusu, aģentūru LETA informēja VARAM pārstāve Aiga Aizpuriete.

Valdības deklarācija paredz valstī izveidot pašvaldību sadarbības teritorijas. Ministru kabinetā maijā tika izskatīts informatīvais ziņojums "Par valsts administratīvi teritoriālo iedalījumu un valsts pārvaldes institūciju sadarbības teritoriju izveidi", kurā tika norādīts par 57 administratīvo teritoriju neatbilstību likuma nosacījumiem. Attiecīgi ar 2019.gadu plānots izveidot 29 pašvaldību sadarbības teritorijas.