Lembergs: Sadalot Latviju divos statistikas reģionos, reģionu attīstībai varētu saņemt lielāku ES atbalstu

Ieva Lūka/LETA

Sadalot Latviju divos statistikas reģionos un izdalot kā atsevišķus reģionus Rīgu un pārējo Latviju, reģionu attīstībai būtu pieejams lielāks Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu atbalsts, preses konferencē norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij").

Kā skaidroja Lembergs, ņemot vērā iekšzemes kopprodukta (IKP) rādītājus uz vienu iedzīvotāju, Latvijai pašlaik pieejamā maksimālā Kohēzijas fonda atbalsta intensitāte attīstībai ir 35%. Atbalsta intensitāte ir vienāda visā Latvijas teritorijā, kaut arī Rīgā un Pierīgā IKP rādītāji ir augstāki nekā pārējā Latvijas teritorijā. Pēc Lemberga teiktā, šāda situācija ir tāpēc, ka visa Latvija no ES skatu leņķa ir viens statistiskais reģions. Savukārt, ja izdalītu Rīgu, Pierīgu un visu pārējo Latviju kā divus atsevišķus statistikas reģionus, Rīga neko nezaudētu un joprojām saglabātu 35% maksimālā Kohēzijas fonda atbalsta intensitāti, bet pārējā Latvijā atbalsta intensitāte pieaugtu no pašreizējiem 35% līdz 50%, apgalvoja Lembergs.

Atsevišķi statistikas reģioni ar atšķirīgu atbalsta intensitāti ir izdalīti, piemēram, tādās valstīs, kā Bulgārija, Čehija, Horvātija, Polija, Rumānija, Slovākija, Slovēnija un Ungārija, un arī šajās valstīs novērojama tendence, ka augstāks attīstības līmenis ir reģionos ap galvaspilsētu, kur attiecīgi nav tik augsta atbalsta intensitāte kā citos valsts reģionos, norādīja Lembergs.

Ventspils mērs par šo jautājumu esot uzrunājis Ministru prezidentu Māri Kučinski (ZZS) un ZZS veidojošo partiju vadītājus un ZZS valdi, sakot, ka valdībai, viņaprāt, šis jautājums būtu jārisina tuvākajos divos gados, lai nākamajā plānošanas periodā reģioniem būtu pieejama lielāka atbalsta intensitāte.

"Šīs izmaiņas Latvija var izdarīt, attiecīgi pamatojot ar strukturālām izmaiņām, 22 mēnešu laikā," apgalvoja Lembergs.

Efektīvā reģionālās politikas īstenošanā svarīga ir teritoriju sistematizācija un klasifikācija, tāpēc ES ir izstrādāta teritoriālo vienību klasifikācija statistikas nolūkiem, kas no franču valodas nosaukuma tiek saīsināta kā NUTS. Gan NUTS 1, gan NUTS 2 līmenī ir klasificēta visa Latvija kā viens reģions, bet NUTS 3 līmenī iekļautas sešas teritoriālās vienības.