Lielo pilsētu asociācija aicina domāt par "inovatīviem nodokļiem", lai veicinātu pārstrādājamu iepakojumu ražošanu

Lasītākais
Evija Trifanova / LETA

Ir jāievieš jauni, inovatīvi nodokļi, lai veicinātu otrreiz pārstrādājamu iepakojumu ražošanu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" teica Latvijas Lielo pilsētu asociācijas (LLPA) vadītājs, Saeimas deputāts Viktors Valainis (V).

Valainis kā piemēru minēja alus pudeles, no kurām lielākā daļa nederot otrreizējai apritei. Viņaprāt, ir jāievieš jauni, inovatīvi nodokļi, lai ražotājs jau sākotnēji maksātu mazāk, ja viņa ražoto preču iepakojums ir paredzēts otrreizējai pārstrādei, bet vairāk - ja tā nav.

"Nedrīkstam skatīties [uz atkritumu apsaimniekošanu] tikai tajā brīdī, kad nonākam pie izmešanas," viņš teica, uzsverot, ka jau ražošanas laikā ir jāpanāk, lai iepakojums ir ar maksimālu dzīves ilgumu.

Vaicāts, vai tas nemazinātu vietējo uzņēmēju konkurētspēju, Valainis pauda pārliecību, ka nemazinās, jo šāda tendence lēnām iešot pāri daudzām valstīm. Vienlaikus tas būtu izaicinājums sabiedrības domāšanas maiņai, viņš teica.

Valainis uzsvēra, ka, piemēram, būvmateriālu ražotājs "Cemex" lielāko daļu ražošanā nepieciešamo atkritumu ieved no ārzemēm, jo liela daļa Latvijas atkritumu vienkārši nav pārstrādājama.

Lielo pilsētu asociācija aicināšot ieviest jaunu Iepakojuma likumu, sakārtojot esošās pārstrādes sistēmas un apsverot jaunas idejas, piemēram, iespēju ieviest plastmasas pudeļu depozītu sistēmu.