LTRK: Latvijas uzņēmumu starptautiskās konkurētspējas dēļ nedrīkst pieļaut OIK kāpumu

Edijs Pālens / LETA

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) padomes locekļu ieskatā nedrīkst pieļaut obligātās iepirkuma komponentes (OIK) kāpumu, bet no šīm izmaksām, domājot par gala elektrības cenu, maksimāli ātri jāatsakās, lai uzlabotu Latvijas uzņēmumu starptautisko konkurētspēju, aģentūru LETA informēja LTRK.

LTRK informēja, ka jau patlaban elektrības kopējās cenas dēļ, ko veido tirgus cena, pārvade un sadale, kā arī augstāka OIK par kaimiņvalstīs esošo, Latvijas uzņēmējiem ir grūti konkurēt, jo īpaši ražošanas sektorā. Tādēļ būtiski pēc iespējas ātrāk uzsākt darbu pie kopēja OIK apjoma samazināšanas un pilnīgas likvidēšanas nākotnē, veidojot saprotamu enerģētikas stratēģiju un rīcības plānu vismaz tuvākajiem pieciem gadiem.

"Ir skaidrs, ka tikai OIK visas problēmas neatrisinās, tādēļ jādomā plašāk. Ja vārdos sakām, ka mums ir nepieciešama ražošana, tad jārēķinās, ka šie uzņēmumi ļoti bieži ir energoietilpīgi, tāpēc tieši elektrības gala rēķins ir tas, kas nosaka, vai konkurēt iespējams, vai nākas piekāpties citu valstu kompānijām," teica LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš, piebilstot, ka Ekonomikas ministrijai jāsagatavo pārdomāta ceļa karte tālākai rīcībai, domājot par visu nozaru ieguvumiem nevis izdalot dažas atsevišķas.

Tāpat LTRK aicina atbildīgo ministriju nekavējoties izvērtēt arī valstij piederošās "Sadales tīkls" izmaksas un investīciju plānus, kas bieži vien ir nesaprotami gan uzņēmējiem, gan iedzīvotājiem. "Aicinām uzraudzības iestādes rūpīgi sekot līdzi tēriņu sadaļai. Arī šis ir veids, kā samazināt gala cenu elektroenerģijai," uzsvēra LTRK.

LTRK ieskatā ir negodīgi palielināt izmaksas uzņēmējiem, lai saglabātu iespējami zemas cenas mājsaimniecībām. LTRK aicina visiem noteikt vienotus priekšnosacījumus. "Saprotam, ka iedzīvotāji ir elektorāts, taču ir tuvredzīgi pretēji attīstīto Eiropas valstu pieredzei vēl vairāk samazināt uzņēmēju konkurētspēju, palielinot kopējo uzņēmējiem maksājamo OIK daļu, cenšoties izpatikt vēlētājiem un gatavojoties nākamā gada Saeimas vēlēšanām," teica Endziņš.

LTRK ir politiski neitrāla uzņēmēju biedrība, kurā apvienojušies visu Latvijas reģionu un tautsaimniecības nozaru mazie, vidējie un lielie uzņēmumi. LTRK pārstāv savu biedru - uzņēmēju intereses valsts un pašvaldību institūcijās, cīnoties par labāku biznesa vidi, kā sniedz praktisku atbalstu saviem biedriem, palīdzot celt uzņēmumu konkurētspēju, kā arī atrast jaunus sadarbības partnerus Latvijā un ārvalstīs.