Monumentālā māksla - dižfilma “Metropole”

Ekrānuzņēmums

Kinokritiķis Artūrs Zavgorodnijs 15. februārī piedāvā noskatīties 1927. gada fantastikas filmu “Metropole” - vienu no dižākajām kinofilmām vācu ekspresionisma un pasaules kino vēsturē.

Friča Langa melnbaltās kinolentes demonstrācija sāksies plkst. 20.30 Rīgas kinoteātrī “Kino Bize”. Mēmā filma 'Metropole” ir vācu klasiķa Friča Langa sirreālistiska ilūzija. Futūristiskais mākslas darbs vienlaicīgi apvieno vairākus žanrus – tajā ir gan fantastika, gan antiutopija, gan trilleris un romantiska drāma. 

“Noskatīties “Metropoli” - tas ir kā ielūkoties pagātnē, tagadnē un, ļoti iespējams, arī nākotē. Tajā vienlaicīgi ir sajūtami dažādi laiki. Kinolente ir daiļrunīgs tehniskās fantāzijas un Bībeles mitoloģijas, kā arī raudulīgas melodrāmas un gleznaina ekspresionisma hibrīds. Langa filma ir polifoniska, iespaidīga gan vizuālā, gan sižeta ziņā,” stāsta latviešu kino kritiķis Artūrs Zavgorodnijs.

Viņš ir pārliecināts, ka tāpat kā Sergeja Eizenšteina filmai “Bruņukuģis “Potjomkins””, kas Rīgas publikai tika parādīta 22. janvārī, Langa filmai piemīt tāda savdabība, kādu otrreiz radīt neizdosies - “šādi gabali tiek nofilmēti vienu reizi tūkstots gados”.

““Metropole” - tā nav fantāzija. Fricis Langs ir mākslinieks, kurš 2,5 stundas garu kinolenti ir spējis piesātināt ar ideoloģijām jebkurai gaumei. Taču autora galvenā tēze ir revolūcija, dumpis – bezjēdzīgs un nežēlīgs ļaunums, kas izraisa bojāeju,” saka Zavgorodnijs, uzsverot, ka vācu eposu skatītāji varēs noskatīties pilnā, atjaunotā versijā, tāpēc palaist garām šādu vizuālo baudījumu ir īsts noziegums.

Biļetes ir nopērkamas kinoteātra “Kino Bize” kasēs (Elizabetes iela 37, Rīga).

Plašāka informācija atrodama kinobize.lv.