NEPLP locekle: Mediju vadītāju vidū trūkst izpratnes par cilvēku ar invaliditāti vajadzībām

pexels.com

Mediju vadītāju vidū trūkst izpratnes par cilvēku ar invaliditāti vajadzībām, tāpēc stratēģijā cilvēku ar invaliditāti informēšana būtu jāiestrādā kā prioritārs pasākums, diskusijā "Saeima cilvēkiem ar invaliditāti" norādīja Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekle Gunta Līdaka.

Kā sacīja Latvijas nedzirdīgo savienības viceprezidente Inese Immure, nedzirdīgajiem Latvijas iedzīvotājiem pieejams tikai 21% no televīzijas satura. Tas nozīmē, ka, ja cilvēks raidījumu vēlas skatīties kopā ar saviem dzirdīgajiem ģimenes locekļiem, to nav iespējams darīt, jo jāgaida, kad šim raidījumam būs pieejami titri, kuru radīšana parasti aizņem trīs dienas, norādīja Immure.

NEPLP locekle atzina, ka tas ir neliels satura apmērs, un viens veids, kā situāciju mainīt, būtu stratēģijā iestrādāt šo jautājumu kā prioritāru, kas ļautu mainīt finansiālo sadalījumu. Tāpat būtu jāveic skaidrojošais darbs, lai mainītu to, ka prioritāte ir konkurence mediju tirgū, nevis sabiedrības vajadzības.

Līdaka norādīja, ka mediji nosaka dienaskārtību valstī un iepazīstina cilvēkus ar dažādu informāciju, tomēr cilvēku ar invaliditāti informēšana ir diezgan fragmentāra vai reizēm nenotiek vispār. Viens no iemesliem, kas traucē komunikācijai ir jau minētais fakts, ka visi elektroniskie mediji kā viens ir tirgus dalībnieki un savā starpā konkurē, kā rezultātā vienas šauras sabiedrības daļas informēšana ir dārga, tāpēc arī nereti cilvēkiem ar invaliditāti pieejamais informācijas apmērs ir neliels.

Līdaka piebilda, ka arī mediju un sabiedrības vidū ir liels izpratnes trūkums par cilvēku ar invaliditāti vajadzībām un interesēm, kas būtu jāmaina.

Kā ziņots, Saeimā šodien notiek diskusija par informācijas pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti, viņu iespējām lēmumu pieņemšanas procesā iesaistīties dažāda līmeņa diskusijās, kā arī iespējām piedalīties un savu izvēli vēlēšanās izdarīt neatkarīgi un apzināti.

Diskusiju rīko Saeimas Sociālo un darba lietu komisija un "Sustento", to vadīs Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (ZZS).