No 2021.gada plānots aizliegt kadmija un svina lietošanu elektriskajās un elektroniskajās iekārtās

Lasītākais
morguefile.com

Valdība šodien atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) ierosinājumu ar jauniem elementiem papildināt Ministru kabineta noteikumus, kuri paredz, ka no 2021.gada 21.jūlija būs aizliegts lietot kadmiju un svinu elektrisko un elektronisko iekārtu darbībā.

Līdz šim "Noteikumos par atsevišķu ķīmisko vielu lietošanas ierobežojumiem elektriskajās un elektroniskajās iekārtās" bija ietverts aizliegums lietot iekārtās svinu, dzīvsudrabu, kadmiju, sešvērtīgo hromu, polibromēto bifenilu un polibromēto difenilēteru. Tāpat tika noteikti pieļaujamie minēto vielu lietošanas veidi.

Taču, balstoties uz Eiropas Savienības (ES) direktīvām, šo vielu lietošana elektriskajās un elektroniskajās iekārtās būtu jāaizliedz pavisam, norādīja VARAM. Aizliegums paredzētu pārtraukt kadmija un svina lietošanu stikla filtros un stiklos, svina lietošanai gultņu ieliktņos un buksēs, kas paredzētas dažiem kompresoriem ar aukstumnesēju, kā arī svina lietošanu baltajos stiklos, ko izmanto optikā.

Tomēr daudzu elektrisko un elektronisko iekārtu lietošana bez svina un kadmija klātesamības kļūtu ierobežota vai pilnīgi neiespējama, uzsvēra ministrijā. Līdz ar to, kamēr iekārtām, kuras darbojas ar svina un kadmija palīdzību, nav atrastas alternatīvas, VARAM aizlieguma termiņu rosināja atlikt līdz 2021.gada 21.jūlijam.

Pēc ministrijas aprēķiniem, šādas izmaiņas konkrēto ķīmisko vielu izmantošanā skartu aptuveni 250 elektrisko un elektronisko iekārtu, to rezerves daļu un kabeļu ražotājus, aptuveni 1400 šo iekārtu pilnvarotos pārstāvjus, importētājus un izplatītājus, kā arī aptuveni desmit elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumu apsaimniekošanas komersantus.