Organiskās sintēzes institūts līdz 2020.gadam investēs 10,7 miljonus eiro pētniecībā un modernizācijā

Ieva Čīka / LETA

Latvijas Organiskās sintēzes institūts līdz 2020.gadam ieguldīs 10,7 miljonus eiro laboratoriju modernizācijā, iekārtu iegādē un pētniecības metožu attīstīšanā, šodien žurnālistus informēja institūta direktors Osvalds Pugovičs.

Pusi no šīs summas paredzēts novirzīt fitoķīmijas centra izveidei, kurā plānots attīstīt jaunu virzienu. Centrā tiks pētītas medicīnā izmantojamas augu un dzīvnieku izcelsmes vielas, kas palīdzēs radīt jaunus ārstniecības preparātus. Zinātnieki darbu sākuši, pētot ārstniecības augu ekstraktu sastāvdaļas, kā arī zirnekļu un bišu zīdu.

"Pēdējos gados dabas vielu izpētes tehnoloģiskie risinājumi ir piedzīvojuši vērienīgu progresu un padarījuši pētniecības metodes nesalīdzināmi efektīvākas. Jaunajā fitoķīmijas centrā, analizējot ārstniecības augu sastāvu un iedarbības veidu, būs iespējams efektīvākā veidā atklāt jaunas zāļu vielas," stāsta Pugovičs.

Otra finansējuma daļa tiks investēta esošo virzienu attīstīšanai, izmantojot Eiropas Savienības struktūrfondu līdzekļus. Organiskās sintēzes laboratoriju modernizēšanai paredzēti 1,6 miljoni eiro, fizikāli organiskās ķīmijas aparatūras uzlabošanai un jaunu pētniecības metožu ieviešanai 3,3 miljoni eiro, bet farmakoloģijas pētījumu aparatūras papildinājumiem 800 000 eiro.

Tāpat turpmāko trīs gadu laikā Organiskās sintēzes institūts plāno attīstīt rūpniecisko pētījumu virzienu, pilnveidot pētniecības metodes un izstrādāt kvalitatīvas starptautiskās publikācijas augsta līmeņa zinātniskajos žurnālos. Būtiska loma institūta attīstībā ir sadarbībai ar stratēģiskajiem partneriem - augstākās izglītības iestādēm un ražotājiem, piemēram, Latvijas Universitāti, Rīgas Tehnisko universitāti, Rīgas Stradiņa universitāti, AS "Grindeks", AS "Olainfarm" un Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmumu asociāciju.

Organiskās sintēzes institūts ir spēcīgākais zāļu jaunrades institūts Baltijā. Institūtā tiek radīti un ražošanai nodoti 18 medikamenti, institūtam pieder 163 patenti. Tā pamatnodarbošanās ir pētījumu veikšana farmakoloģijā, organiskajā ķīmijā, molekulārajā bioloģijā un bioorganiskajā ķīmijā. Organiskās sintēzes institūtā strādā vairāk nekā 300 darbinieku, un šogad tas atzīmē savu 60. pastāvēšanas gadadienu.