Parakstīs līgumu par jaunās paaudzes antenu tīkla stacijas izveidi Irbenes radioteleskopu kompleksā

Ieva Čīka / LETA

Šodien Ventspils Augstskolā (VeA) tiks parakstīts līgums starp VeA un Nīderlandes radioastronomijas institūta "Astron" meitas uzņēmumu "AstroTec Holding B.V" par jaunās paaudzes zemas frekvences antenu tīkla (LOFAR) stacijas izveidi Irbenes radioteleskopu kompleksā, aģentūru LETA informēja VeA sabiedrisko attiecību speciāliste Agnese Jēkabsone.

Nīderlandes uzņēmums izstrādās LOFAR staciju, kā arī veiks stacijas būvniecības darbus. Uzņēmums arī testēs stacijai nepieciešamās iekārtas un pēc darbu pabeigšanas nodos staciju Ventspils Starptautiskajam radioastronomijas centram.

LOFAR stacijas izveide izmaksās 1 651 127 eiro, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli. Stacijas izveides izmaksas tiks segtas no valsts piešķirtajiem līdzekļiem šī projekta īstenošanai. Plānots, ka LOFAR stacijas izveide Irbenē tiks pabeigta 2019.gada nogalē.

LOFAR ir programmējams jaunās paaudzes antenu masīvs, kas ļauj uztvert vājākus radiosignālus, līdz ar to arī iegūt informāciju par tālākiem Visuma objektiem. LOFAR tīkls piedāvā vadošo zemas frekvences radionovērošanas aprīkojumu ne tikai radio astronomu vajadzībām, bet arī daudz un dažādām astrofizikas pētniecības programmām visā pasaulē. LOFAR stacijas atrodas arī citur pasaulē, kopā veidojot vienotu liela mēroga radioteleskopu tīklu, ko dēvē par starptautisko LOFAR teleskopu. Starptautiskais LOFAR teleskops ir pasaulē lielākais izkliedētais radioteleskops, kas veic novērojumus radioastronomijas zemajās frekvencēs un kurā tiks integrēta arī Latvijā izveidotā stacija.

Atšķirībā no torņos paceltajām antenām, jaunās paaudzes antenas tiks veidotas uz zemes, un tās spēs darboties kopā ar abiem Irbenē jau esošajiem RT-16 un RT-32 radioteleskopiem. LOFAR izveide sniegs pilnīgi jaunas iespējas zinātnes attīstībai ne tikai radioastronomijas, bet arī informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT), ģeofizikas, ģeodēzijas, vides inženierijas un bioekonomikas jomās, skaidroja Jēkabsone.