Pērtiķis tiesājas ar fotogrāfu par selfija autortiesībām

Lasītākais
ekrānuzņēmums / mnn.com

ASV dzīvnieku aizsardzības organizācija PETA kāda pētiķa vārdā iesūdzējusi tiesā dabas fotogrāfu Deividu Sleiteru par “Makaka selfija” autortiesību piesavināšanos “, vēsta portāls MNN.

Tālajā 2011.gadā Davids Sleiters pavadīja veselas trīs dienas Indonēzijas mežos starp zili melnajiem makakām. Lai iegūtu pērtiķa sejas tuvplānu, Sleiters izstrādāja mazu viltību - viņš noņēma kameru no trijkāja, nolika to zemē, bet pats, turot rokā tās kabeli, pagāja nostāk.

Sleiters necerēja, ka viņa viltība nostrādās, taču pēc brīža parādījās kāds ziņkārīgs makaks, kas pacēla kameru un sāka ar to spēlēties. Dzīvnieks nejauši nospieda pogu, un selfijs Slateram bija rokā. 
Bet bija viena problēma – pēc ASV Autortiesību biroja likumiem, Sleiteram nav nekādu tiesību uz šo fotogrāfiju, jo pēc būtības tās autors ir selfijā redzamais makaks. 2014.gadā tika veikti grozījumi esošajā autortiesību likumā - izmaiņas noteica, ka arī dzīvniekiem ir autortiesības uz lietām, ko tie rada, jo arī viņi ir “daļa no sabiedrības”. 

Lai gan Autortiesību birojs atzina dzīvnieku tiesības uz lietām, ko tie ir radījuši, vienlaikus likums nosaka, ka autortiesības uz dabas, dzīvnieku, augu, vai mistisku būtņu radītu lietām ir oficiāli jāpiereģistrē, taču saprotams, ka dzīvnieks vai augs pats to izdarīt nevar. 

Šie grozījumi likumā kļuva par vēl vienu šķērsli Sleiteram, lai iegūtu autortiesības uz “Makaka selfiju”.  Kādā intervijā laikrakstam "The Guardian" Sleiters atzinās, ka cīņa par autortiesībam bija iedzinusi viņu tādās finansiālās grūtības, ka vienu tiesas sēdi  viņš nevarēja apmeklēt, jo nevarēja atļauties nopirkt pat aviobiļeti.

It kā ar to būtu par maz, dzīvnieku aizsardzības biedrība PETA 2015.gadā viņu iesūdzēja tiesā vēlreiz. Kā galvenais arguments tika minēts, tas, ka Sleiters ir “nozadzis” makakam viņa pašportretu. "Nozagšana" bija izpaudusies tā, ka fotogrāfija, uz kuru fotogrāfam it kā nav bijušas autortiersības, tikusi publicēta kādā katalogā jau pirms iepriekšējās tiesvedības. Tiesnesis gan PETA prasību noraidīja, jo ASV Autortiesību likums neattiecas uz radījumiem, kas nav cilvēki. 

Sleiters pēc tiesas prāvas intervijā "The Guardian" arī sacīja, ka PETAS pārstāvju liecības tiesā liek aizdomāties, vai viņš tiesājies ar pareizo pērtiķi. Balstoties uz PETAS pārstāvju sacīto, īstais selfija autors ir sešus gadus vecs vīriešu dzimtes makaks vārdā Naruto. “Es skaidri zinu, ka mērkaķis bija sieviešu dzimtes, un ari norādītais vecums ir nepareizs”, skaidro Sleiters. “Esmu ļoti vīlies ASV tiesu sistēmā.”
Skatoties no gaišās puses, Slaters norāda, ka, lai arī kam šī fortogrāfija nepiederētu, tā ir  pievērsusi sabiedrības uzmanību apdraudētajām dzīvnieku sugām. “Pateicoties šai fotogrāfijai, iespējams, šajā reģionā beidzot attistīties eko tūrisms, un vietējie sapratīs, ka ir jādara viss, lai šie retās sugas pērtiķi izdzīvotu.”