Pētnieki: Zirnekļi visus cilvēkus apēdīs gada laikā

Lasītākais
Facebook
Autors: Māra Bergmane
30.03.2017 14:14
Vieds

Ja zirnekļi sagribētu, viņi gada laikā varētu apēst visus uz Zemes dzīvojošos cilvēkus, un pat kārtīgi nepieēstos. Pie šāda secinājuma nonācis Šveices zinātnieks Mārtins Nifelers un viņa zviedru kolēģis Klauss Birkhofens, vēsta MK.ru.

Par laimi, pagaidām zirnekļu mīļākais ēdiens ir kodes un naktstauriņi, un vienīgi tas glābj cilvēci, pieļauj speciālisti.

Pēc zinātnieku vārdiem, barības kopējais svars, kuru gada laikā patērē zirnekļi, ar uzviju pārsniedz visu cilvēku kopējo svaru. Saskaņā ar pētnieku aprēķiniem, lai izdzīvotu un saglabātu savu populāciju, šiem posmkājiem ir jāapēd no 400-800 miljoni tonnu dažādu barības vielu. Vienlaikus visu planētas cilvēku kopējais svars tiek lēsts 432 miljoni tonnu - tātad gandrīz atbilst zirnekļu patērētās barības daudzuma zemākajam diapazonam. Pēc zinātnieku domām, zirnekļi diezin vai jelkad savu ēdienkarti mainīs tik radikāli, taču šādu izmaiņu hipotētiskās sekas abiem pētniekiem šķiet visnotaļ interesantas.

Tāpat arī zinātnieki steidz mierināt tos cilvēkus, kuri, pateicoties jaunajai informācijai, var sākt vairāk baidīties no mājokļos dzīvojošajiem zirnekļiem. Pēc biologu teiktā, statistikas dati rāda, ka tie zirnekļu veidi, kas dzīvo mājās, atšķiras ar daudz mazāku ēdelīgumu, salīdzinot ar sugām, kas ir sastopamas brīvā dabā - 95% no visa zirnekļu apēstā barības apjoma notiesā mežu un pļavu iemītnieki.

Speciālisti uzsver, ka tikai nedaudzas būtnes, kas kaut kādā veidā ir kaut nedaudz līdzīgas zirnekļiem, var ar tiem sacensties rijībā. Viņi arī norāda, ka, piemēram, skudras, kaut arī to uz Zemes ir daudz vairāk, nekā zirnekļu, savā ēdienkartē iekļauj galvenokārt augu izcelsmes barību, bet zirnekļi patērē dzīvnieku izcelsmes barību.

Pētījums ir publicēts žurnālā "The Science of Nature"*. Speciālisti uzskata, ka iegūtie rezultāti ļaus labāk saprast, kā darbojas ekosistēmas, kuru ņeatņemama daļa ir arī zirnekļi.


* Martin Nyffeler, Klaus Birkhofer. An estimated 400–800 million tons of prey are annually killed by the global spider community. The Science of Nature, 2017; 104 (3-4) DOI: 10.1007/s00114-017-1440-1