Pūļa finansēšanas platforma "Crowdestate" sāk 950 000 eiro investīciju piesaisti daudzdzīvokļu ēkas projektam Āgenskalnā

Ieva Čīka / LETA

Nekustamā īpašuma pūļa finansēšanas platforma "Crowdestate" sāk Latvijā līdz šim lielāko pūļa finansēšanas kampaņu daudzdzīvokļu ēkas projekta attīstīšanai Āgenskalnā pie Māras dīķa, aģentūru LETA informēja "Crowdestate" partneris Latvijā Edgars Ivanovs.

Finansēšanas kampaņas ietvaros kopumā plānots piesaistīt 950 000 eiro, bet investīciju projekta kopējais termiņš ir 30 mēneši.

Investīciju projekta ietvaros paredzēts iegādāties 4190 kvadrātmetru zemesgabalu pie Māras dīķa Saules alejā 2A, Rīgā un uz tā uzbūvēt četru stāvu ēku ar 47 dzīvokļiem, 40 apakšzemes stāvvietām un 10 virszemes stāvvietām.

Zemesgabals ir daļa no lielākas attīstības teritorijas, kurai skiču projektu ir izstrādājis arhitekts Andis Sīlis (arhitektu birojs "SZK un partneri"). Pirmā ēka "Māras dārzi" šajā teritorijā jau ir uzbūvēta un apdzīvota, savukārt zemesgabals Saules alejā 2A atrodas tieši blakus "Māras dārziem" virzienā uz Māras dīķa pusi.

"Āgenskalns ir kļuvis par Rīgas pieprasītāko apkaimi dzīvošanai, kas skaidrojams ar augsto vides kvalitāti, kas sevī ietver vairākus parkus un apstādījumu teritorijas, vēsturisku apbūvi un sakārtotu infrastruktūru. Āgenskalnā ir novērojams augsts pieprasījums un zems piedāvājums pēc augstas kvalitātes dzīvokļu projektiem," skaidroja Ivanovs.

Ivanovs skaidroja, ka nekustamā īpašuma pūļa finansēšana sniedz iespēju lielam skaitam mazu investoru finansēt liela mēroga nekustamā īpašuma projektus. Inovatīva platforma interneta vidē saved kopā investorus, kuri vēlas investēt nekustamo īpašumu projektos ar attīstītājiem, kuri lūkojas pēc papildu finansējuma projektiem.

"Crowdestate" ir nekustamā īpašuma pūļa finansēšanas platforma. "Crowdestate" platformā ir reģistrējušies 13 790 investoru, kopumā līdz šim brīdim ir finansēti 32 investīciju projekti Latvijā un Igaunijā par kopējo summu 14,7 miljoni eiro.

Aģentūras LETA arhīva informācija liecina, ka kopš pagājušā gada Latvijā nekustamā īpašuma tirgū aktīvi darbojas vairākas Igaunijas investoru izveidotas pūļa finansējuma platformas.

Piemēram, pērn augusta beigās dažu dienu laikā nekustamā īpašuma pūļa finansēšanas platforma "Crowdestate" piesaistīja 662 100 eiro no 388 investoriem 160 dzīvokļu ēkas projektam "Liepziedi" pie Mežaparka, kuru līdzfinansē banka "Citadele". Projekta attīstītāji ir Igaunijas uzņēmēji Ādu Oja un Ulo Adamsons.

Savukārt pērn decembrī Igaunijā bāzētā savstarpējo aizdevumu platforma "EstateGuru" sāka piesaistīt finansējumu īstermiņa aizdevumam, kas ir nodrošināts ar dzīvojamās ēkas projektu Bauskas ielā 97. "EstateGuru" pirmais Latvijas projekts pērn septembrī bija pagaidu finansējums, ko nodrošina dzīvojamās ēkas projekts Rīgā, Zentenes ielā 19a, ar aizdevuma summu līdz 430 000 eiro. Sākotnēji vajadzīgais finansējums šī projekta attīstīšanai platformā tika savākts nepilnās četrās stundās.

Arī Latvijā izveidota pirmā pūļa finansējuma ("crowdfunding") platforma nekustamā īpašuma jomā - "Bulkestate.com", kas darbu sāka pērn 12.decembrī. Portāla īpašniece ir firma ar Latvijas kapitālu - "LP Private Property". Šī uzņēmuma īpašnieki ir Karlīna Skalberga (55,6%), Igors Puntuss (27,91%) un Mārtiņš Zutis (16,49%). "LP Private Property" reģistrēta 2015.gada aprīlī un uzņēmuma pamatkapitāls ir 9500 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.

Par projekta partneriem kļuvušas tādas kompānijas kā "BDO Latvia" un "Ober-Haus Real Estate Latvia".

LETA arhīva informācija liecina, ka 2014.gadā parādījās pirmās nekustamā īpašuma pūļa finansēšanas platformas, un šobrīd pasaulē ir vairāk nekā 150 dažādu nekustamā īpašuma pūļa finansēšanas platformu.