Raidījums: Tūkstošiem uzņēmēju nomainītie kases aparāti, iespējams, tomēr neatbilst jaunajām prasībām

Ieva Čīka / LETA

Veicot pārbaudes uzņēmumos, Valsts ieņēmumu dienests (VID) secinājis, ka jaunajām prasībām it kā atbilstošie, sertificētie un ieņēmumu dienestā reģistrētie kases aparāti tomēr neatbilst noteikumiem un tajos joprojām iespējama iejaukšanās, šovakar vēstīja raidījums "LNT Ziņas sešos".

Kamēr situācija tiek skaidrota, uzņēmēji satraukušies, ka būs atkal jāmaina visi jau nomainītie 14 000 kases aparātu, vēstīja raidījums.

Ņemot vērā minēto, VID esot "sacēlis kājās" visas iesaistītās puses, tai skaitā arī kases aparātus apkalpojošos dienestus un sertificētājus - auditorkompānijas "KPMG" un "Ernst & Young". "Mēs esam tikai sākuši pārbaudes, esam sākuši kopēju darbu ar sertifikācijas institūciju, kur mēs jau skatāmies, vai ir kaut kas sertifikācijā varbūt palaists garām. Mēs domājam, ka visdrīzāk nē, jo tikpat labi var būt nosertificēts viens aparāts un (..) uzstādīts pavisam cits aparāts ar to pašu nosaukumu," raidījumam stāstīja VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore Sandra Kārkliņa-Ādmine.

Neatbilstības konstatētas četriem populārākajiem kases aparātiem - modeļiem, kurus sertificēja vienus no pirmajiem. Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) vadītājs neesot pārsteigts par konstatētajām neatbilstībām kā tādām, bet esot pārsteigts, ka tas skāris lielāko daļu iekārtu. "Tie ir 80% no tiem jaunpiereģistrētajiem kases aparātiem. Tie ir 14 000," raidījumam atklāja LTA prezidents Henriks Danusēvičs.

Oktobra beigās vēstulē kases aparātu apkalpotājiem VID informējis, ka, ņemot vērā konstatētās neatbilstības, šos kases aparāta modeļus dienests lietotājiem nereģistrēs līdz brīdim, kamēr tiks noskaidrota situācija. Arī dienesta mājaslapā attiecīgi modeļi izņemti no noteikumiem atbilstošo modeļu saraksta. "Iespējams, varbūt būs jāpārinstalē kaut kāda programmatūra kādos no kases aparātiem, lai nepieļautu pārāk vienkāršas manipulācijas ar aparātiem," pieļāva VID pārstāve.

Viņa raidījumam atklāja, ka pārbaudēs konstatēti gadījumi, kas liecinot par lielu vēlmi manipulēt ar kases aparātu datiem un izvairīties no nodokļu nomaksas, piemēram, uzstādītais kases aparāts neesot sertificēts, lai gan dienestā tas reģistrēts kā prasībām atbilstošs. "Atbilstoši prasībām kases aparāts tā kā tiek reģistrēts, bet, kad mēs paskatāmies, (..) patiesībā ir uzstādīts pavisam cits kases aparāts."

Līdzīga mānīšanās notikusi arī ar kases aparātiem, kuriem bijusi jānomaina tikai programmatūra. Konstatēti arī būtiskāki pārkāpumi, tie saistīti ar manipulācijām ar VID izsniegtām plombām, kuru galvenais uzdevums ir novērst iespēju iejaukties kases aparātu datos.

Ieņēmumu dienestam patlaban esot aizdomas par kases aparātu apkalpojošo dienestu negodprātīgu rīcību. Ja to apliecinās arī turpmākās pārbaudes, vairākiem apkalpojošiem dienestiem draud izslēgšana no biznesa, bet, ja ieņēmumu dienests secinās, ka neatbilstības ir visaptveroša problēma, iespējams, uzņēmumiem kases aparāti atkal būs jānomaina, vēstīja raidījums.

Lielākā kases aparātu kompānijas "CHD" tehniskais direktors Ritvars Zvīders LNT paudis neizpratni par atklātajām neatbilstībām, jo tā ražojumus sertificējuši auditori un pārbaudījis pats VID. Savukārt tirgotāju asociācijas vadītājs uzskatot, ka pašreizējā haosā pie vainas ir uzrakstītie tehniskie noteikumi, kas esot unikāli un grūti izpildāmi. Pēc viņa domām, sertificēšanā, līdzīgi kā tas ir citās valstīs, esot vajadzējis piesaistīt VID, nevis uzņēmējiem dārgi izmaksājušo privāto starpnieku.

LTA pēc divām nedēļām vēl tikšoties ar finanšu ministri. Tirgotāji cerot, ka tiks pieņemts kāds politisks lēmums, tajā skaitā, lai kases aparātus turpmāk sertificē ieņēmumu dienests un lai tiktu pārskatīts ieviešanas termiņš.