Reizniece-Ozola: Nākamgad demogrāfijas pasākumiem varētu novirzīt 12 miljonus eiro

Lasītākais
Ieva Čīka/LETA

Nākamgad demogrāfijas pasākumiem varētu novirzīt 12 miljonus eiro, aģentūrai LETA sacīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Pagājušajā nedēļā koalīcijas partneri vēl nespēja vienoties par nākamā gada budžetu, jo nacionālā apvienība "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) demogrāfijas jautājumu risināšanai prasīja ap 85 miljoniem eiro. Tomēr fiskālā telpa nākamgad kopumā ir 80 miljoni eiro.

Finanšu ministre atzina, ka šodien koalīcijas partneru sēdē tiks piedāvāts risinājums demogrāfijas programmai 2018.gadā piešķirt papildu 12 miljonus eiro.

Pēc Reiznieces-Ozolas teiktā, šī summa paredzēta, lai dubultotu pabalstus par trešo bērnu - no 34,14 eiro līdz 65,86 eiro, bet par ceturto un katru nākamo bērnu - no 50,07 eiro līdz 65,86 eiro. Lielāks finansējums demogrāfijas pasākumu veikšanai varētu tikt novirzīts 2020.gadā.

"Šis būs būtisks atbalsts ģimenēm un signāls, ka atbalsta programma ģimenēm tiks īstenota. Turklāt šis ir saprātīgs un fiskāli atbildīgs priekšlikums, jo patlaban nav atbalstāmi priekšlikumi, kas paredz nodokļu vai nodevu pārskatīšanu. Īpaši tādēļ, ka nesen devām solījumu nepalielināt nodokļus budžeta vajadzībām," teica ministre.

Reizniece-Ozola uzsvēra, ka budžets ir jāveido atbildīgi, tāpēc nevar "ļauties priekšvēlēšanu populismam, kārdinājumam atbalstīt vairāk, nekā varam atļauties, ņemot vērā, ka nākamā gada prioritāte ir veselības nozare".

Jau ziņots, ka šodien plkst.13.30 paredzēta iknedēļas koalīcijas sanāksme, bet no plkst.14 sāksies partneru sarunas par 2018.gada budžetu.

Pagājušajā nedēļā politiķi vēl nespēja vienoties par budžeta jautājumiem, ņemot vērā nacionālās apvienības VL-TB/LNNK lielo papildu līdzekļu pieprasījumu demogrāfijas pasākumiem. Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) ceturtdien pēc sanāksmes žurnālistiem uzsvēra, ka šis ir "normāls budžeta veidošana process" un diskusijas turpināsies.

Nacionālā apvienība uzskata, ka svarīgs ir atbalsts daudzbērnu ģimenēm, un šajā jautājumā ir jāpanāk "lūzums", skaidroja VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars. "Demogrāfija ir viena no prioritātēm valdības veidošanas laikā, tam jāatspoguļojas arī budžetā," akcentēja Dzintars. Finansējums nepieciešams pabalstu palielināšanai par trešo bērnu, mājokļu atbalsta paplašināšanai, kā arī citiem pasākumiem ģimeņu atbalstam. Dzintars atzina, ka šie ir pietiekami "finansiāli ietilpīgi pasākumi", tomēr šie līdzekļi ir jāatrod.

"Steiga nav mūsu prioritāte, prioritāte ir labs rezultāts," teica Dzintars, komentējot to, ka par vairākiem budžeta jautājumiem bija iecerēts vienoties šodien.

Finanšu ministre sacīja, ka ZZS savas prioritātes jau ir definējusi - veselība, ceļi, pievienotās vērtības nodokļa samazināšana Latvijas augļiem un dārzeņiem, kā arī citas. Daļai no ZZS pieprasījumiem nepieciešams ap 29 miljoniem eiro.

"Vienotības" priekšsēdētājs Arvils Ašeradens sacīja, ka politiskā spēka prioritātes nākamā gada budžetā ir drošība, pedagogu atalgojums, atbalsts augstskolu pasniedzējiem, zinātniekiem, ārpusģimenes aprūpes jautājumi, kā arī atbalsts mājokļu programmai. Pēc viņa teiktā, "Vienotības" ierosinājumi ir par aptuveni 34 miljoniem eiro. "Vienotības" prasības politiķis raksturojis kā mērenas.