Rīga kļūst par Eiropas kosmosa galvaspilsētu

pexels.com

Šodien, 18. septembrī Rīgā atklāts Eiropas kosmosa zinātnes gada notikums – Eiropas Planetārās zinātnes kongress 2017 (EPSC 2017). Tā laikā pasaules vadošie zinātnieki klātienē un LMT Straumes tiešraidēs iepazīstinās ar būtiskākajiem kosmosa atklājumiem, tostarp arī ar pagājušajā nedēļā noslēgto leģendāro Saturna zondes Cassini Grand Final misiju.

Konferences laikā  800 pasaules izcilākie kosmosa izpētes zinātnieku no Europlanet, NASA un citām organizācijām līdz 22. septembrim sniegs lekcijas par tādām tēmām kā Marsa izpēte, Cassini Saturna misija un tās noslēgums, Juno zondes misija uz Jupitera, ārējo planētu sistēmas un Plutons, kosmiskā ģeodēzija, derīgo izrakteņu ieguve no asteroīdiem un citām. 

“Šonedēļ Rīga ir Eiropas kosmosa nozares galvaspilsēta. Tā ir unikāla iespēja – pirms mūsu valsts simtgades uzņemt Eiropas un pasaules vadošos zinātniekus un iepazīstināt viņus ar Latvijas kosmosa industrijas sasniegumiem un kompetencēm. EPSC 2017 veicinās jaunas sadarbības un partnerības, stiprinot Latvijas pozīciju pasaules kosmosa izpētes nozarē,” ir pārliecināta Amara Graps, kongresa vietējās organizatoriskās komitejas priekšsēdētāja un Baltics in Space vadītāja.

Pasākums notiek angļu valodā un interesentiem no visas pasaules pirmo reizi ir iespēja sekot līdzi tā norisei LMT Straumes tiešraidēs. Daļa konferences sesiju un aktivitāšu ar Latvijas Mobilā Telefona (LMT) atbalstu ir redzamas tiešraidē internetā un lietotnē LMT Straume, kā arī LMT Viedtelevīzijā.

““Latvijai ir jau labas iestrādes kosmosa izpētē un potenciāls paplašināt sadarbību ar starptautiskajiem planetārajiem zinātniekiem. Tā ir laba augsne inovācijām, jo kosmosa izpēte cieši saistās ar IKT un mobilo tehnoloģiju nozari – datu pārraidi, straumēšanu, GPS novērošanu un citiem viediem risinājumiem ar augstu pievienoto vērtību. Lai Latvijas vārds plašāk izskanētu kopā ar kosmosa industriju, LMT nodrošina arī kongresa tiešraidi visā pasaulē LMT Straumē, kur ikviens var sekot līdzi Eiropas vērienīgākajam kosmosa industrijas pasākumiem,” pauž Juris Binde, LMT prezidents.

Informāciju par kongresu var skatīt tā oficiālajā vietnē www.epsc2017.eu, kur pieejama pilna pasākumu programma, zinātnisko sesiju un notikumu grafiks. 

Savukārt skolēniem un kosmosa entuziastiem kongresa laikā ir iespēja līdz ceturtdienas vakaram apmeklēt Zinātkāres centra ZINOO veidoto izstādi par saules sistēmu Radisson Blu Hotel Latvija pirmajā stāvā. 

EPSC ir lielākais Eiropas un viens no vērienīgākajiem pasaules planetārās zinātnes notikumiem. Šī gada kongresa tēma ir “Līdzdalības paplašināšana”, un kongresa programmā iekļautas sesijas un pasākumi, lai popularizētu jaunu kopienu iesaistīšanu un integrēšanu planetārajā zinātnē Eiropā un citur pasaulē.

EPSC 2017 organizē Europlanet un Copernicus Meetings. Vietējo organizatorisko komiteju vada bezpeļņas organizācija Baltics in Space, kas atbalsta 25 dalībniekus no deviņām kosmosa institūcijām Baltijas valstīs. Kongresu atbalsta Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija, Latvijas Mobilais Telefons, Somijas Meteoroloģijas institūts, Igaunijas-Latvijas programma, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Planetārās zinātnes institūts, Latvijas Universitāte un AAS Planetāro zinātņu nodaļa.