"Rīgas Dzirnavnieks": Latvija tuvāko gadu laikā var kļūt par pasaules mēroga augstas kvalitātes auzu audzētāju

Zane Bitere / LETA

Latvija tuvāko gadu laikā var kļūt par pasaules mēroga augstas kvalitātes auzu audzētāju, uzskata graudaugu pārstrādātājas AS "Rīgas Dzirnavnieks" valdes loceklis Žilvinas Pakeltis.

Kā aģentūru LETA informēja uzņēmuma pārstāvji, ceturtdien, tiekoties ar auzu audzētājiem, Pakeltis norādījis, ka Latvijas zemniekiem ir augsts potenciāls auzu audzēšanā, ko nosaka gan piemēroti klimatiskie apstākļi, gan arī pēdējos gados zemnieku mērķtiecīgs darbs labas kvalitātes auzu kultivēšanā. Viņaprāt, tā turpinot, Latvija jau tuvākajos gados var iemantot reputāciju starp pasaules spēlētājiem kā ļoti augstas kvalitātes auzu audzētājs.

Viņš skaidroja, ka vēl nesen Latvijā auzu kvalitātei nepievērsa uzmanību un tās galvenokārt audzēja lopbarībai. Tomēr Latvijas klimatiskie apstākļi, pēc "Rīgas Dzirnavnieks" valdes locekļa teiktā, ir piemēroti augstas kvalitātes auzu audzēšanai, jo tām patīk vēsas un samērā lietainas vasaras. Pēdējos gados šīs priekšrocības novērtējuši arī zemnieki, kas arvien vairāk attīsta auzu audzēšanu pārtikai, atvēlot tām vairāk platības.

"Latvija jau ir pierādījusi sevi pasaules tirgū kā uzticamu, labas kvalitātes kviešu miltu piegādātāju. Nākamais solis ir paveikt to pašu ar auzu produktiem," uzsvēra Pakeltis.

Viņš sacīja, ka pirms trīs gadiem "Rīgas Dzirnavnieks" uzsāktā lauksaimnieku auzu audzēšanas veicināšanas programma Latvijā pakāpeniski uzlabojusi piegādāto auzu kvalitāti, padarot tās piemērotas uzņēmuma eksporta klientiem.

Šogad "Rīgas Dzirnavnieks" auzu audzēšanas programmā piedalās 30 zemnieku saimniecības no dažādiem Latvijas reģioniem. Uzņēmums šajā gadā dubultojis apsējamo teritoriju, sasniedzot 3200 hektārus. Lielākās platības ir Vidzemes un Latgales reģionos. Starp dalībniekiem pieaudzis zemnieku saimniecību skaits Zemgalē, kas ir neraksturīgi šim reģionam, jo tajā dominē kvieši.

Zemnieku saimniecības "Liepziedi" zemnieks Gundars Liepa, kurš ir viens no auzu programmas dalībniekiem, norādīja, ka šogad raža varētu būt laba, kaut arī graudu novākšana būs kādas 10 dienas vēlāk, nekā tā ir ierasti.

"Piekritu piedalīties programmā, lai atpūtinātu zemi starp citu labību audzēšanas. Programmā dotās sēklas nodrošināja lielākus apjomā graudus. Biju apmierināts ar pirmā gada rezultātu, tāpēc nolēmu turpināt dalību programmā. Šogad prognozēju iegūt piecas tonnas auzu no hektāra. Bez auzām vēl audzēju kviešus, kuru kulšanu jau šobrīd esmu uzsācis, kā arī kartupeļus un pupas," sacīja Liepa.

Šogad pēc uzņēmuma iniciatīvas trīs skolās uzsākta arī izglītojoša graudaugu audzēšanas programma. Tās laikā skolēni pie skolām audzē auzas un veic novērojumus. Šis ir jau otrais gads, kad skolās tiek īstenots šāds pētnieciskais projekts, kas ļauj skolēniem labāk iepazīt graudaugus. Šogad programmā piedalās pamatskolas skolēni no trīs skolām, kas īsteno Ekoskolu programmu - Kuldīgas Alternatīvā sākumskola Padures filiāle, Valdemārpils vidusskola un Aizupes pamatskolas mazpulks "Ekopēdiņas".

Aizupes pamatskolas mazpulka "Ekopēdiņas" skolotāja Dace Hercberga atzina, ka programma ir jauna pieredze bērniem, sniedzot iespēju pašiem piedalīties graudu audzēšanas pētniecības projektā un labāk iepazīt graudaugus. Sadarbojoties ar vietējo zemnieku saimniecību "Mežacīruļi" un tā zemnieku Juri Cīruli, bērniem izdevies pašu spēkiem izaudzēt auzas un šobrīd novērot to nogatavošanos. Turklāt bērni, pēc Hercbergas teiktā, daļu auzu audzēja bioloģiskos apstākļos, bet daļu – izmantojot mēslojumu, kas ļāva bērniem redzēt atšķirību rezultātā.

Kā ziņots, "Rīgas dzirnavnieks" ir sācis jaunās graudu ražas pieņemšanu no zemniekiem un arī šajā sezonā tāpat kā pērn plāno iepirkt līdz 150 000 tonnām graudu.

"Rīgas dzirnavnieks" plāno iegādāties graudus, fokusējoties uz trīs kultūrām - kviešiem, rudziem un auzām. Papildu uzmanība tiks veltīta bioloģiskajiem graudu iepirkumiem, kā arī graudiem, kas tiek audzēti bez augšanas regulatoriem un ievērojot striktas "Rīgas dzirnavnieks" graudu audzēšanas prasības.

LETA jau ziņoja, ka arī pagājušā gada sezonā "Rīgas dzirnavnieks" plānoja iegādāties līdz 150 000 tonnu jaunās ražas graudu.

"Rīgas dzirnavnieks" finanšu gadā, kas ilga no 2015.gada 1.jūlija līdz 2016.gada 30.jūnijam, strādāja ar 23,324 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 3,4% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt uzņēmuma peļņa palielinājās par 17,5% un bija 843 931 eiro. Savukārt iepriekšējā finanšu gada rezultāti vēl nav publiskoti.

''Rīgas dzirnavnieks" ražo un pārdod graudu pārstrādes produktus - kviešu un rudzu miltus, miltu maisījumus, pārslas, placinātus graudus un putraimus industriālajiem patērētājiem, kā arī fasēto produkciju individuālam patēriņam ar zīmoliem "Herkuless", "Hercogs" un "Īsta saimniece". "Rīgas dzirnavnieks" īpašnieks ir AB "Baltic Mill" grupas uzņēmums, kas ir viena no lielākajām un modernākajām graudu pārstrādes grupām Baltijas valstīs.