Rīgas pašvaldības nākamā gada budžetā plāno 48,28 miljonu eiro deficītu

Edijs Pālens / LETA

Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja šodien akceptēja Rīgas pašvaldības 2018.gada budžeta projektu, kas plānots ar 48,28 miljonu eiro deficītu, aģentūra LETA noskaidroja domē.

Plānots, ka Rīgas pašvaldības 2018.gada budžeta kopējie ieņēmumi būs 906,62 miljoni eiro, no kuriem liekāko daļu - 702,66 miljonus eiro veido nodokļu ieņēmumi, 145,10 miljonu apmērā - valsts budžeta transferti, 28,17 miljonu apmērā - budžeta iestāžu ieņēmumi un 23,53 miljonu apmērā - nenodokļu ieņēmumi, kas ir, piemēram, nomas maksa, pašvaldības nodevas un citi ieņēmumi.

Savukārt budžeta izdevumi nākamgad plānoti 954,90 miljonu eiro apmērā no kuriem 784,69 miljoni tiks atvēlēti uzturēšanas izdevumu segšanai, piemēram, darbinieku algu izmaksai un sociālajiem pabalstiem, bet 170 miljoni eiro tiks atvēlēti kapitālo izdevumu segšanai.

Nākamgad Rīgas domes un Rīgas domes Finanšu departamenta izdevumu segšanai tiks tērēti 23,99 miljoni eiro, Dienvidu tilta celtniecības izdevumu segšanai 53,89 miljoni eiro, SIA "Rīgas satiksmei" tiks novirzīti 108, 39 miljoni eiro, bet 3,8 miljoni tiks piešķirti Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes izdevumu segšanai.

Tāpat Rīgas Zooloģiskajā dārza izdevumu segšanai no pašvaldības budžeta tiks piešķirts 1,31 miljons eiro, pašvaldības autoceļu un ielu remontdarbiem tiks tērēti 10,44 miljoni, Rīgas pašvaldības amatpersonu un darbinieku veselības apdrošināšanai 2,36 miljoni eiro, kā arī četri miljoni eiro tiks novirzīti iekškvartālu piebraucamo un koplietošanas ceļu un teritoriju remontam.

Vēl 68,71 miljonus Rīgas pašvaldība ieguldīs Investīciju programmas realizācijai, 4,3 miljonus zemes teritoriju atpirkšanā un 2,53 miljonus pašvaldības dabas teritorijas sakopšanas darbiem, kā arī citiem izdevumiem.

Budžeta vērtēšanas gaitā "Vienotības" frakcijas priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis rosināja 13,2 miljonus piešķirt brīvpusdienu nodrošināšanai pirmsskolas izglītības iestādēs, taču šis priekšlikums atbalstu neguva.

Saistībā ar izglītības iestāžu pilnveidošanu nākamgad vairāk nekā 40 miljoni eiro tiks investēti pašvaldības īpašumu atjaunošanā un izglītības, veselības, kultūras un sociālo iestāžu infrastruktūras sakārtošanā. Piemēram, Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas un Friča Brīvzemnieka pamatskolas ēkās turpināsies ceturtās kārtas renovācijas darbi. Tāpat tiks uzsākti projektēšanas darbi jaunas izglītības iestādes būvniecībai Mežaparkā, kā arī Jaunciemā ir plānots uzsākt projektēšanas darbus jaunas skolas un sabiedriskā centra izveidei. Kopumā dažāda veida remontdarbi plānoti 23 Rīgas skolās.

1,62 miljoni eiro tiks atvēlēti, lai veiktu energoefektivitātes uzlabošanas un fasāžu siltināšanas darbus septiņās izglītības iestādēs. Vēsturisko fasāžu atjaunošanas un dekoratīvā apgaismojuma uzstādīšana tiks veikta Rīgas 49.vidusskolas, Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas un Rīgas 68.pirmsskolas izglītības iestādes ēkām.

Par 750 000 eiro 21 izglītības iestādei plānots ierīkot jaunu ugunsaizsardzības sistēmu, septiņās skolās veikt virtuves bloku renovācijas darbus, bet piecās izglītības iestādēs plānotas 500 000 eiro lielas investīcijas, lai veiktu ūdensvada un kanalizācijas tīklu nomaiņas darbus. Pirmsskolas izglītības iestāžu ēku telpu atjaunošanai pašvaldība paredzējusi viena miljona eiro lielas investīcijas.

Izlases veida remontdarbi tiks veikti arī ēkās, kurās strādā valsts un pašvaldības policijas, kā arī VUGD darbinieki. Kopā tam ir atvēlēti 300 000 eiro lieli līdzekļi.

Domē skaidro, ka turpināsies renovācijas darbi arī Rīgas 1.slimnīcā un nākamgad Rīgas domes Īpašuma departaments ir paredzējis šiem darbiem atvēlēt 800 000 eiro. "Arī Rīgas Dzemdību nama atjaunošanā tiks ieguldīti 300 000 eiro," norāda domes pārstāvji.

Savukārt balstoties uz Eiropas struktūrfondu līdzfinansējumu nākamgad plānots atjaunot ēku Krišjāņa Valdemāra ielā, kur izvietot Rīgas Franču liceju, uzsākt Rīgas Angļu ģimnāzijas ēkas pārbūvi, kā arī uzsākt piebūvju būvprojektu izstrādi Rīgas Klasiskajai ģimnāzijai un Rīgas Zolitūdes ģimnāzijai.

Turpināsies Mežaparka Lielās estrādes pārbūves 1.kārtas darbi, kuru izmaksas 2018.gadā būs 14,75 miljoni eiro.

Plānots, ka budžeta deficīts nākamgad būs 48,28 miljoni eiro. Savukārt šogad, kā aģentūrai LETA apstiprināja Rīgas domes Finanšu departamenta direktore Ilga Tiknuse, apkopojot datus šī gada 1.decembrī, 2017.gada pašvaldības budžetā deficīts konstatēts nav. Gluži pretēji - ir vērojams ieņēmumu pieaugums, taču precīzs pieauguma apmērs departamentam būs pieejams 10.decembrī.

Budžetu skaidrojošajiem dokumentiem bija pievienots arī Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova (S) paskaidrojums par Rīgas 2018.gada budžeta veidošanas principiem.

Ušakovs skaidro, ka pilsētā un valstī kopumā 2017.gadā palielinājās ekonomiskās izaugsmes tempi un turpinājās darba samaksas pieaugums. Mērs skaidro, ka tieši darba samaksas pieaugums ir vērtējams kā būtisks faktors pašvaldības kopējās ieņēmumu bāzes palielināšanā turpmākajos gados, jo Rīgas pašvaldība vairāk nekā 60% no sava budžeta ieņēmumiem saņem no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN).

Tāpat Ušakovs norāda, ka Rīgā 2016.gadā bija 312 700 nodarbināto, kas ir par 2 200 mazāk nekā iepriekšējā gadā un, ka nodarbināto skaita samazināšanās tendence esot bijusi vērojama valstī kopumā. "Tajā pat laikā turpinājās bezdarbnieku skaita un bezdarba līmeņa samazināšanās un bezdarba līmenis Rīgā 2017.gada 3.ceturkšņa beigās samazinājās līdz 4,1%, kas salīdzinot ar iepriekšējā gada periodu ir sarucis par papildus 0,8%," vēstīts paziņojumā.

Mērs norādījis, ka pēdējos gados uzlabojusies arī pilsētas iedzīvotāju materiālā nodrošinātība un dzīves apstākļi. "Vidējā reālā neto darba alga Rīgā pēdējo piecu gadu laikā ir palielinājusies par 29%. Ekonomiskās spriedzes rādītājs, kas parāda iedzīvotāju nespēju segt atsevišķas patēriņa izdevumu grupas, Rīgas pilsētā ir ievērojami samazinājies - no 61,1% 2010.gadā līdz 30,8% 2016.gadā un ir zemākais starp Latvijas reģioniem," pamatots ziņojumā.

Tāpat priekšsēdētājs skaidro, ka nākamā gada budžets izstrādāts balstoties uz iepriekšējo gadu aprēķiniem un vairāku nozaru ekspertu slēdzieniem, kā arī norāda, ka sastādot 2018.gada budžetu tiek apstiprināts Rīgas pilsētas budžeta ietvars 2018. - 2020.gadam.

Pēc ziņotāju iztaujāšanas vairāki opozīcijas deputāti gan norādīja, ka šis pašvaldības budžets vērtējams kā "brāķis" un "izšķērdība" norādot, ka, piemēram, 108 miljonu eiro novirzīšanai "Rīgas satiksmei" trūkst pamatojuma, kā arī citu nodibinājumu uzturēšana vērtējama kā nepamatota.

Neraugoties uz to, ar vairākuma balsu budžets tomēr tika atbalstīts.

Galējais lēmumu par pašvaldības 2018.gada budžetu vēl tiks pieņemts Rīgas domes sēdē.