Saeima noraida opozīcijas pieprasījumu Čakšai par pacientu līdzmaksājumiem

Lasītākais
Lauris Nagliņš / LETA

Saeima šodien noraidīja opozīcijas deputātu pieprasījumu veselības ministrei Andai Čakšai skaidrot, vai pēc Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) rekomendācijām Veselības ministrija (VM) samazinās pacientu līdzmaksājumus.

Pieprasījumu parakstījuši deputāti no opozīcijas partijām "Saskaņa", Latvijas Reģionu apvienība un partija "No sirds Latvijai".

Kā aģentūru LETA informēja pieprasījuma iniciators, Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs (S), jau vairāku gadu garumā valdības dienas kārtībā ir jautājums par nepietiekamu finansējumu veselības nozarei, un ik gadu valdība lemj par papildu finanšu piešķīrumu tai. Neraugoties uz to, Latvijā ekonomiski aktīvie cilvēki, kuri par veselības aprūpi jau samaksājuši nodokļus, aizvien tērē ļoti lielu daļu savu ienākumu par veselības aprūpes pakalpojumiem, jo nevar sagaidīt rindā, lai saņemtu valsts apmaksātus veselības pakalpojumus, uzsver pieprasījumu parakstījušie deputāti.

"Pensionāri un trūcīgie iedzīvotāji šādus tēriņus par veselības aprūpes pakalpojumiem nevar atļauties, līdz ar to lielam skaitam veselības pakalpojumi vispār nav pieejami, it īpaši gada beigās, kad kvotas veselības aprūpes pakalpojumiem ir beigušās," norāda Klementjevs.

Deputāti pieprasa Čakšai sniegt paskaidrojumu, vai VM ņems vērā OECD ekonomikas pārskatā minētās rekomendācijas un samazinās pacientu iemaksas un līdzmaksājumus 2018.gadā. Ministrei tiek arī prasīts, kādus uzlabojumus veselības aprūpes pakalpojumu pieejamībā pacientiem VM plāno veikt, izmantojot papildus piešķirto finansējumu, kā arī, vai un kad tiks noteikti pacientiem svarīgākie profilaktisko un ārstniecības pakalpojumu veidi, pēc kuriem vēršoties, pacienti tiks pilnībā atbrīvoti no pacientu iemaksām un līdzmaksājumiem.

Čakša Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē uzsvēra, ka pacientu tiešos maksājumus par veselības aprūpes pakalpojumiem var samazināt ar valsts pakalpojumu pieejamības uzlabošanu. Ministre deputātiem norādīja, ka būtiski nošķirt divas atšķirīgas maksājumu formas - līdzmaksājumu, kas par ģimenes ārstu vizīti ir 1,42 eiro, bet pie speciālista - 4,27 eiro, savukārt tiešmaksājums tiek veikts gadījumos, kad nav pieejams valsts apmaksāts pakalpojums, un par to jāveic pilna maksa.

Viņa uzsvēra, ka, lai sāktu runāt par līdzmaksājumu samazināšanu, vispirms jāatrisina problēma ar maksājumu apmēriem no iedzīvotāju kabatas, ka var atrisināt, nodrošinot pieejamību. Šī jautājuma risināšanā nākamgad iecerēts nodrošināt lielāku atalgojumu mediķiem un veikt dažādus pasākumus rindu samazināšanai.

Kā ziņots, OECD iesaka Latvijai turpināt samazināt pacientu līdzmaksājumu apmēru par veselības aprūpes pakalpojumiem. Kā teikts publiskotajā OECD ekonomikas pārskatā, līdzmaksājumu apmēra samazināšana nepieciešama, lai uzlabotu veselības aprūpes nodrošinājumu un pieejamību. Turklāt organizācija uzskata, ka jāpalielina no līdzmaksājumiem atbrīvoto cilvēku skaits iedzīvotāju grupās ar nelieliem un zemiem ienākumiem.

Organizācija savā pārskatā skaidro, ka augsts pacientu tiešo maksājumu apmērs par veselības aprūpi samazina tās pieejamību, turklāt pacienti Latvijā maksā būtisku daļu no veselības aprūpes pakalpojumu izmaksām, tostarp par vizītēm pie speciālista, uzturēšanos slimnīcā un farmācijas precēm. Latvijā 2015.gadā pacientu tiešie maksājumi veidoja 42% no kopējiem veselības aprūpes izdevumiem - Latvijai no OECD valstīm bija augstākā maksājuma daļa. Visās OECD valstīs, izņemot Meksiku, šī maksājuma daļa pat nesasniedz 40%. OECD valstu vidējais rādītājs ir 20%.

Savukārt VM jau norādījusi, ka pagaidām neplāno pārskatīt pacientu līdzmaksājumus, bet gan būtiski mazināt rindas uz valsts apmaksātajiem pakalpojumiem, to aģentūrai LETA iepriekš skaidroja ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Kā norādīja Šneiders, nav noslēpums, ka Latvijā pacientu tiešie maksājumi ir lieli, taču šī problēma tiešā veidā nav saistīta ar pacientu līdzmaksājumu apmēru. Tiešo maksājumu apmērs ir liels, jo valsts apmaksātā veselības aprūpe Latvijā ir nepieejama, proti, cilvēkiem, lai saņemtu ārsta konsultācijas vai izmeklējumus, jāgaida ilgās rindās, kā rezultātā pacienti iespēju robežās izvēlas pakalpojumu saņemt ātrāk, maksājot pilnu cenu.

Tāpēc VM iecerējusi mazināt rindas uz ārstu konsultācijām un izmeklējumiem, kas ļautu pacientiem no maksas medicīnas nonākt valsts apmaksātajā medicīnā, veicot tikai līdzmaksājumu.