"Saskaņas" politiķis: Ašeradenam jāpaliek amatā līdz atrisinās situācija par iespējamo krāpšanos ar OIK

Edijs Pālens/LETA

Ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam (V) būtu jāpaliek amatā līdz pilnībā tiktu atrisināts jautājums par iespējamo krāpšanos ar atļaujām elektroenerģijas ražošanai obligātajā iepirkumā, uzskata Saeimas deputāts Ivars Zariņš (S).

Intervijā Latvijas Radio Zariņš pauda, ka saskata šajā situācijā bezatbildīgu pienākumu pildīšanu no Ekonomikas ministrijas puses. "Ja es būtu premjers, tad Ašeradenu nelaistu prom no amata, kamēr viņš pilnībā šo situāciju nenoskaidrotu [..]," sacīja Zariņš.

Deputāts ir pārliecināts, ka no kāda puses notikusi iespējamo krāpšanās shēmu piesegšana.

Jau ziņots, ka TV3 raidījums "Nekā Personīga" atklāja vairākus uzņēmumus, kuri nav laikā pabeiguši projektus, bet licences saglabājuši, AS "Sadales tīkls" testā padodot jaudu no pārvietojama ģeneratora. Ja šie uzņēmumi sāks darbu un izmantos iespēju elektrību tirgot par paaugstināto cenu, patērētājiem tas izmaksās līdz 100 miljoniem eiro obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumos nākamajos desmit gados.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) pirmdien žurnālistus informēja, ka pārbaudes šīs nedēļas laikā tiks veiktas uzņēmumos "Kriozes", Saldus pagasts, Saldus novads (SIA "Briedis būve"), Cesvaines iela 18B, Madona, Madonas novads (SIA "Madonas Eko"), Cecīļu iela 12, Ieriķi, Drabešu pagasts, Amatas novads (SIA "Tektus"), Cecīļu iela 16, Ieriķi, Drabešu pagasts, Amatas novads (SIA "M parks"), Valkas iela 1A, Strenči, Strenču novads (SIA "E Strenči"), SIA "Elektro rīdzene" (Ezera iela 6 , Rīdzene, Vaives pagasts, Cēsu novads), Tirgus iela 6, Seda, Strenču novads (SIA "E Seda"), kā arī Vestienas iela 2, Rīga (SIA "Rīgas enerģija").

Ekonomikas ministrs pieļauj, ka, pēc visa spriežot, šie uzņēmumi nav sākuši elektroenerģijas ražošanu. "Ir skaidrs, ka šī nav nekāda veida ražošanas uzsākšana. Ja tiek izīrēts konteiners un atvests pļavā, bet šis konteiners bijis vairākās citās pļavās, to nevar kvalificēt kā ražošanas uzsākšanu," pauda Ašeradens.

Savukārt situācija ar uzņēmumu "Rīgas enerģija", pēc Ašeradena teiktā, ir "daudz smagāka".

"Atšķirībā no situācijas ar iepriekš minētajiem uzņēmumiem, šeit tika atvests dīzeļģenerators, kas pieslēgts sistēmai un nosaukts par darbojošos staciju. Šodien uzrunāju iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski (V) un droši vien, ka šajā gadījumā tiks rakstīts iesniegums tiesību aizsargājošām iestādēm. Skaidrs, ka tam nav nekāda sakara ar objekta nodošanu ekspluatācijā," atzina Ašeradens.

Tikmēr Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) līdz mēneša beigām sagaida izvērtējumu par medijos izskanējušo iespējamo krāpšanos. Premjers izdevis rezolūciju ekonomikas ministram sadarbībā ar Iekšlietu ministriju nekavējoties veikt pārbaudes saistībā ar izskanējušajām bažām.