Stingrāk kontrolēs latviešu emigrantu ienākumus un kontu stāvokli

Lasītākais
morguefile.com

Stingrāk kontrolēs latviešu emigrantu ienākumus un kontu stāvokli, vēsta raidījums "LNT Ziņas".

Ārzemēs dzīvojošie latviešu emigranti no Latvijas bankām saņēmuši brīdinājuma vēstules, ka līdz ar jauno starptautisko vienošanos viņu kontu informāciju nosūtīs attiecīgās emigrācijas valsts nodokļu ieņēmumu dienestam.

Arī ārzemju bankām, kurās savus kontus izveidojuši Latvijas valstspiederīgie, tagad būs obligāts pienākums reizi gadā sūtīt datus Latvijas Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par viņu ienākumiem ārvalstīs.

To, kādas naudas summas bankās ārzemēs glabā Latvijas fiziskās un juridiskās personas VID uzzinās reizi gadā. Lielbritānijā dzīvojošie tautieši vērtē, ka šādā veidā VID iejaucas privātajā dzīvē.

Informācija tiks ievākta no 52 valstīm - Eiropas Savienības, Eiropas Ekonomiskās zonas un citu kontinentu valstīm. Tā ir Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) prasība cīņai pret pārrobežu nodokļu krāpšanu. Pirmā informācijas apmaiņa par bankas kontos glabātajām summām būs pēc diviem mēnešiem.

"Šis ir būtisks solis, kas ļaus cīnīties pret nodokļu nemaksāšanu, tai skaitā, aptverot ārvalstu jurisdikcijās glabāto naudas apjomu, un mazināt iespējas slēpt ārzonu jurisdikcijās naudu un izvairīties no nodokļu nemaksāšanas," skaidro VID Centrālās informācijas apmaiņas daļas vadītāja Jeļena Dorohina.

Kā norāda VID, ne visus Latvijas nerezidentus un latviešu emigrantus ārzemēs pārbaudīs. Informāciju par summām kontos VID no ārzemēm saņems, ja Latvijas valsts piederīgais kādā no bankām ārzemēs, piemēram, Lielbritānijā, kā savu kontakttelefonu būs norādījuši Latvijas numuru vai iedevuši Latvijas adresi. Tāpat iemesls būs automātiskie ikmēneša naudas pārskaitījumi uz Latviju jeb tā sauktais "direct-debit". Latvijas VID tad jau vērtēs, vai nav veikta kāda nereģistrēta saimnieciskā darbība un vai ir nepieciešams iesniegt gada deklarāciju.

Informācija ietvers gan kontu bilanci, gan vērtību, datus par noteikta veida ienākumiem, piemēram, ienākumiem no procentu maksājumiem, ienākumiem no dividendēm, finanšu aktīvu pārdošanas. Savukārt citu valstu nodokļu iekasēšanas dienesti saņems datus no bankām Latvijā.