Topošais Saeimas deputāts Putniņš gatavs cīnīties, lai "Rigvir" izslēgtu no kompensējamo zāļu saraksta

Lasītākais
Edijs Palēns / LETA

Topošais Saeimas deputāts neiroķirurgs Renārs Putniņš (V) ir gatavs cīnīties par to, lai tiktu atrisināts jautājums saistībā ar medikamenta "Rigvir" atrašanos kompensējamo zāļu sarakstā bez zinātniskiem pierādījumiem par tā efektivitāti.

Kā aģentūrai LETA norādīja pats Putniņš, viņš kā Saeimas deputāts viennozīmīgi pievērsīs šai situācijai uzmanību. "Domāju, ka tiksim līdz normālam izskaidrojumam un loģiskam iznākumam. (..) Es uzskatu, ka, kamēr nav pierādīts medikamenta pozitīvais efekts, valstij par šīm zālēm nav jāmaksā, un tās ir jāizņem no kompensējamo zāļu saraksta," uzstāja Putniņš.

Uz jautājumu, kāda varētu būt deputāta turpmākā rīcība, viņš norādīja, ka, ņemot vērā, ka ir jauns deputāts, vispirms izpētīs savas likumā paredzētās tiesības, tomēr bez šaubām Putniņš cīnīšoties par to, lai šis jautājums tiktu sakārtots.

Vienlaikus Putniņš uzsvēra, ka viņam neesot nedz patikas, nedz nepatikas pret "Rigvir" kā preparātu, tomēr deputāts ir pret to, ka valsts kompensējamo Zāļu reģistrā iekļauts preparāts, kas nav zinātniski pārbaudīts. "Tā ir vienīgā problēma, man nav pretenziju pret ražotāju vai izgudrotāju, vēl jo vairāk es izturos ar cieņu, ka cilvēki ko tādu ir izdomājuši. Bet mēs gribam redzēt uz zinātnisku pamatu balstītus pētījumus un arī rezultātus, pretējā gadījuma tas ir absurdi, ka mēs liekam nepārbaudītus medikamentu valsts Zāļu reģistrā," teica topošais deputāts.

Pats fakts, ka medikamentu "Rigvir" Zāļu valsts aģentūra esot reģistrējusi bez pētījuma, Putniņam liekas ļoti aizdomīgs un interesants. "Nav saprotams, kādu lobiju atbalsta Veselības ministrija (VM) bez kāda objektīva pētījuma un pamatojuma, joprojām iekļaujot tās valsts kompensējamo medikamentu sarakstā un liekot ārstiem tās izrakstīt tik smagas diagnozes kā audzējs pacientiem," norādīja Putniņš.

Turklāt, pēc viņa domām, valsts naudas šķērdēšana apšaubāmām zālēm ir tikai medaļas viena puse, jo otrā pusē ir pacienti, kuriem nav pieejami pētījumos pārbaudīti un par efektīviem atzīti medikamenti tikai tādēļ, ka tie nav valsts kompensējamo sarakstā, turklāt pacienti esot spiesti ticēt teikām un nostāstiem par "Rigvir" neticamajām spējām. Un pacientam nav pat izvēles, jo vēzis nav diagnoze, kas ļauj "strādāt ar pilnu krūti un pelnīt kaudzēm naudas", tādēļ nākas samierināties ar tām zālēm, kuras atvēl valsts, situācijas problemātiskumu skaidroja Putniņš.

Vienlaikus viņš norādīja, ka, ja Latvijai nav pietiekami daudz līdzekļu kompensējamo zāļu izpētei, tad sarakstā jāiekļauj tikai tās zāles, par kurām jau ir šādi pētījumi un par kuru efektivitāti nevienam nav šaubu. "Publiski ir dzirdēts pat apgalvojums, ka "Rigvir" taču nevienam neko sliktu nedara, bet, vadoties pēc šādas loģikas, kompensējamo medikamentu sarakstā varētu iekļaut arī minerālūdeni," pauda topošais Saeimas deputāts.

Kā ziņots, vairākas ārstu profesionālās organizācijas gada sākumā prasījušas Veselības ministrijai (VM) izvērtēt zāļu "Rigvir" atrašanos kompensējamo zāļu sarakstā un zāļu reģistrā, uzskatot, ka pierādījumi "Rigvir" efektivitātei ir nepietiekami. VM savu lēmumu par medikamenta "Rigvir" izņemšanu no kompensējamo medikamentu saraksta nav mainījusi.