Uroloģe: Prostatas vēzis Latvijā ir otrā visbiežāk sastopamā onkoloģiskā diagnoze vīriešiem

pexels.com

Prostatas vēzis stabili ieņem vietu pirmajā trijniekā starp onkoloģiskajām diagnozēm, un Latvijā tā ir otrā visbiežāk sastopamā onkoloģiskā diagnoze vīriešiem uzreiz pēc plaušu vēža, šonedēļ "Benu aptieka" rīkotajā seminārā un ekspertu diskusijā "Prostatas vēzis-ārstējama slimība" norādīja "Capital Clinic Riga" uroloģe Natālija Bozotova.

Kā aģentūru LETA informēja "Benu aptiekas" pārstāvji, diskusijas laikā Bozotova sacīja, ka 2016.gada statistikas dati liecina, ka gada laikā Latvijā bijuši 1076 jaunatklātie gadījumi, un apmēram puse no tiem atklāti vīriešiem vecumā no 60 līdz 70 gadiem.

Ārste uzsvēra, ka, palielinoties vecumam, iespējamība saslimt ar prostatas vēzi pieaug. Vīriešiem vecuma grupā no 55 līdz 60 gadiem varbūtība atklāt prostatas vēzi ir līdz 15%, savukārt pēc 60 gadiem – 20%, pēc 70 gadiem – 30%, tālāk tai turpinot līdzvērtīgi pieaugt.

Bozotova skaidroja, ka prostatas vēzi var ietekmēt dažādi faktori, tostarp dzīvesveids, uzturs un dzimumaktivitāte. Tomēr galvenā un vislielākā ietekme, pēc viņas teiktā, ir iedzimtībai. Ja vīrietim viens asinsradinieks ir slimojis ar prostatas vēzi, risks ar to saslimt ir divas reizes lielāks. Savukārt, ja šādi asinsradinieki ir divi – risks ir piecas reizes lielāks. Turklāt minētais risks ir pārmantojams gan no mātes, gan tēva puses asinsradiniekiem, uzsver uroloģe. Kaut arī citi prostatas vēža rašanās iemesli ir diskutabli, taču arī tiem, pēc Bozotovas teiktā, var būt ietekme.

Eksperte uzsvēra, ka pamudinājums ir viens no faktoriem, kas var vīrietim likt apsvērt prostatas vēža pārbaudes veikšanu. "Otrās pusītes un ģimene ir galvenais vīriešu motivators, lai veiktu pārbaudi. Bieži vien tieši sievietes ir tās, kas interesējās par iespēju vīriešiem veikt prostatas veselības pārbaudes, pieraksta viņus uz konsultācijām un pat nāk līdzi, lai atbalstītu," sacīja Bozotova.

Tomēr viņa atgādināja, ka prostatas problēmas ir vīriešu vecuma izmaiņu neatņemama sastāvdaļa. Speciāliste norādīja, ka jebkuram vīrietim pēc 40 gadiem sākas hormonālas pārmaiņas, kuru rezultātā prostata sāk palielināties. Piemēram, vienam vīrietim tas var notikt ar sūdzībām, bet citam – bez sūdzībām un simptomiem. Tādēļ ikvienam vīrietim pēc 40 gadu vecuma ir jādodas uz pārbaudi un tā jāatkārto ik gadu, skaidroja uroloģe.

Viņa norādīja, ka prostatas vēzis ir kluss audzējs, kas var attīstīties arī bez sūdzībām. Taču ir vērojama sakarība – jo jaunākam vīrietim šī saslimšana parādās, jo ātrāk tā attīstās. Tādēļ Bozotova sacīja, ka labāk lieku reizi aiziet pie urologa uz pārbaudi, nevis sagaidīt sūdzības, kad jau var būt par vēlu.

"Veselības centra 4" Radioloģijas nodaļas vadītājs, radiologs-diagnosts Kaspars Stepanovs skaidroja, ka pati pirmā veicamā diagnostika ir PSA (priekšdziedzera specifiskais antigēns) analīzes, uz kurām var nosūtīt ģimenes ārsts. Minēto analīžu rezultāti var parādīt, vai ir nepieciešami papildu izmeklējumi. Savukārt tiem vīriešiem, kam ir iedzimtības risks, ārsts ieteica noteikti veikt regulāras pārbaudes, kas ir nepieciešamas ne tikai prostatas vēža diagnosticēšanai, bet arī citu iespējamo saslimšanu dēļ un labdabīgas prostatas palielināšanās gadījumā.

Stepanovs norādīja, ka prostatas palielināšanos var redzēt, veicot vienkāršu sonogrāfiju, ko veic, uzliekot detektoru uz vēdera un izvērtējot prostatas apjomu. Vienlaikus viņš piebilda, ka sonogrāfija nedod iespēju izteikties par prostatas vēzi, līdz ar to precīzākai apskatei jāveic transrektālā ultrasonogrāfija, kas ir sarežģītāks process. "Tieši tas visbiežāk biedē vīriešus un ir iemesls tam, kādēļ vīrieši šos izmeklējumus neveic," sacīja speciālists.

Tomēr par nozīmīgāko prostatas vēža izmeklēšanas metodi, pēc radiologa teiktā, var uzskatīt magnētisko rezonansi, ko veic pacientam guļot iekārtā un veicot skenēšanu. Tā ļauj ļoti precīzi izteikties par prostatas anatomiju un sastāvu, kā arī pats izmeklējums ir daudz patīkamāks un nerada diskomfortu. Stepanovs skaidroja, ka minētajā metodē ir ļoti svarīga kvalitāte, tostarp, cik atbilstošas ir iekārtas un cik zinošs ir speciālists, kas to veic.

Radiologs diskusijas laikā uzsvēra, ka prostatas vēži nav vienādi un tiem izšķir vairākas agresivitātes pakāpes. Biežāk sastopamie ir neagresīvie gadījumi, ar ļoti zemu mirstību. Taču, lai precīzi noteiktu vēža agresivitāti, ir jāveic magnētiskā rezonanse. "Galvenais ir neļauties bailēm, jo vairākumā gadījumu tiek atklāta labdabīga prostatas palielināšanās, agresīvie vēži ir relatīvi reti. Turklāt dažādus prostatas vēža saslimšanas gadījumus nevar savstarpēji salīdzināt. Vēzis var būt ļoti dažāds - lai arī to sauc vienā vārdā, patiesībā tie var būt ļoti dažādi procesi," norādīja Stepanovs.

Vienlaikus speciālists atgādināja par savlaicīgas pārbaudes nozīmi. Viņš skaidroja, ka jebkurā vecumā, arī jauniem vīriešiem, ir vērtīgi veikt asins analīzes un apmeklēt urologu, jo prostatas vēzis nav vienīgā saslimšana, no kuras būtu jāuzmanās vīriešiem.

Pēc Stepanova teiktā, vīrietim lielākās grūtības ir aiziet uz pārbaudi pirmo reizi. Tomēr pēc tam tas ir pašsaprotams process, jo pacients jūtas drošāk un saprot, ka pārbaude nav nekas briesmīgs. "Turklāt prostatas vēža ārstēšana kļūst arvien modernāka. Jau tagad tiek ieviestas maz invazīvas metodes, kas arvien vairāk cenšas saglabāt prostatu, veicot vēža ārstēšanu. Šīs metodes drīz varētu ienākt arī Latvijā," norādīja eksperts.

Savukārt "Benu Aptiekas" klīniskā farmaceite Ilze Priedniece uzsvēra, ka farmaceits bieži vien ir pirmais cilvēks, pie kā vēršas veselības problēmu un aizdomu gadījumā. Tādēļ Priedniece atgādināja, cik svarīgi ir nekautrēties un jautāt farmaceitam par iespējamajiem problēmas risinājumiem. "Farmaceits iedrošinās veikt izmeklējumus un sniegs konsultāciju par zāļu pareizu lietošanu, kā arī profilakses iespējām," sacīja farmaceite.

Kā ziņots, "Benu Aptieka" trešdien viesnīcā "Monika", Rīgā, rīkoja semināru un ekspertu diskusiju "Prostatas vēzis-ārstējama slimība" par prostatas vēža savlaicīgu diagnostiku.

Seminārs rīkots vīriešu veselības mēneša laikā, turpinot bezmaksas lekciju cikla "Benu veselības un skaistuma akadēmijas" īstenošanu.