Vai seksuālo orientāciju var noteikt pēc acīm?

unsplash.com / Daniil Kuželev

Sociālais psihologs Džastins Lehmillers pastāstījis, vai var pēc cilvēka acīm noteikt viņa seksuālo orientāciju, un, pats galvenais, kāpēc vispār tas vajadzīgs.

Cilvēki par savu intīmo dzīvi vai seksuālajām fantāzijām runā ļoti selektīvā veidā. Piemēram, heteroseksuāļi, kuriem bijusi pieķeršanās sava dzimuma cilvēkam vai fizisks kontakts ar viņu, par to var noklusēt, stāsta psihologs.

Speciālisti, kuri pētījuši dzimumu un seksualitāti, izmantojuši diezgan radikālus eksperimentus. Pētījamajiem palūgts izģerbties un nosēsties pie ekrāniem, uz kuriem rādītas pornofilmas. Tad vērots pētāmo uzbudinājums vai tā neesamība. Taču šādā situācijā cilvēkam ir grūti atslābināties, tāpat arī šādam eksperimentam kurš katrs vis nepiekritīs.

Uzbudinājuma stāvoklī cilvēkam paplašinās acu zīlītes, tāpēc noteikt, vai pētījuma dalībniekam kāds no seksuālajiem tēliem ir pievilcīgs, var pēc acīm, atklāj psihologs. Tā ir nekontrolējama veģetatīvās nervu sistēmas reakcija, kura regulē arī citus dzīvībai svarīgus procesus, tādus kā sirdsdarbības ātrums, elpošana un gremošana. Par to bija zināms jau sen, taču noteikt pēc acīm seksuālo orientāciju zinātnieki mēģināja tikai 2012. gadā.

Eksperimenta dalībniekiem tika demonstrēti erotiski klipi, tos mijot ar dabasskatiem. Noteikt vīriešu seksuālo orientāciju izrādījās ļoti vienkārši - heteroseksuāļi uzbudinājās, redzot uz ekrāna kailas sievietes, homoseksuāļi - redzot kailus vīriešus, bet biseksuāļi reaģēja kā uz vieniem, tā uz otriem.

Lesbietēm acu zīlītes paplašinājās, kad viņām tika rādītas pievilcīgas sievietes, bet heteroseksuālas un biseksuālas sievietes reaģēja aptuveni līdzīgi. Tādējādi tika atkārtots agrāk veiktais eksperiments.

Pirms diviem gadiem veiktā eksperimentā psihologi salīdzināja divas metodes - uzbudinājuma noteikšanu pēc acu zīlītēm un pēc dzimumorgāniem, un tika iegūti līdzīgi rezultāti.


Avots: Rambler.ru