VDK izpētes komisijas pētnieki anketas par pielaidi valsts noslēpumam SAB iesnieguši tikai vakar

Lasītākais
Ieva Čīka / LETA

Bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) Zinātniskās izpētes komisijas pētnieki anketas par pielaidi valsts noslēpumam Satversmes aizsardzības birojā (SAB) iesniedza tikai vakar, šodien pēc Ministru kabineta sēdes žurnālistiem apliecināja SAB vadītājs Jānis Maizītis.

Maizītis sacīja, ka vakar SAB ieradās četri pētnieki, kuri aizpildījuši attiecīgās veidlapas, pēc kā SAB sāka šo pētnieku pārbaudi atbilstoši iekšējos normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai. Pārbaužu termiņš būs atkarīgs no katras personas biogrāfijas - tā, cik liels apjoms būs jāpārbauda un kāda būs informācija. "Mēs apkopojam visu tiesībsargājošo iestāžu informāciju par katru personu - tā nav tikai pārbaude SAB," uzsvēra Maizītis.

Viņš skaidroja, ka jau šī gada sākumā komisijai Ministru kabineta noteiktajā kārtībā tika nosūtītas veidlapas, taču "neviens komisijas loceklis līdz vakardienas plkst.9 šīs anketas aizpildījis nebija".

"Vakar četri pētnieki anketas aizpildīja - tā ir patiesība," uzsvēra Maizītis.

Savukārt Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta sekretāre, LPSR Valsts drošības komitejas (VDK) Zinātniskās izpētes komisijas pārstāve Marta Starostina aģentūrai LETA pauda, ka jau iepriekš, 8.decembrī, SAB pārstāvis viņai esot apliecināji, ka šajā iestādē jau aizvadītajā nedēļā saņemti komisijas zinātnieku aizpildītie dokumenti - aptaujas lapas sevišķās atļaujas pieejai valsts noslēpuma ieguvei, kā arī cita nepieciešamā dokumentācija. Starostina uzsvēra, ka SAB pārstāvis arī apstiprinājis, ka nekas netrūkstot.

Maizītis tāpat uzsvēra, ka pētnieki trīs gadus nav pētījuši tos dokumentus, kas ir SAB rīcībā, līdz ar to patlaban ir jautājums, vai atlikušajā pus gada laikā pētnieki spēs izpētīt visu SAB pieejamo VDK dokumentu klāstu.

"Ja to var paveikt pāris mēnešos, tad tas ir jautājums, cik lielu darbu pētnieki veiks, lai visu apjomu izpētītu. Es zinu to apjomu, kas atrodas - tas nav vienkārši izdarāms darbs. Grūti novērtēt pētnieku darba spējas, profesionalitāti, zināšanas - laiks rādīs, kāds būs rezultāts. Bet bija trīs gadi, kuru laikā varēja pētīt, taču tas nenotika," apliecināja Maizītis.

Kā ziņots, SAB aicinājis VDK zinātniskās izpētes komisijas pētniekus ierasties SAB telpās, lai aizpildītu aptaujas lapu pieejai valsts noslēpumam.

Reizē vēstulē izglītības un zinātnes ministram Kārlim Šadurskim (V) SAB direktors Jānis Maizītis norādījis, ka no VDK zinātniskās izpētes komisijas puses piedzīvota tikai destruktīva sarakste.

Savukārt pati VDK zinātniskās izpētes komisija ir vērsusies pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa, lūdzot atcelt īpašo VDK likumu un nodot "čekas maisus" atklātībai.