VID vadītāja: Reforma paredz ievērojami samazināt Iedzīvotāju ienākuma nodokli

Lasītākais
kolāža / Segodņa

Jaunā nodokļu reforma tās pašreizējā redakcijā paredz, ka iedzīvotājiem ar maziem un vidējiem ienākumiem Iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) būs krietni mazāks, nekā patlaban. Plānots, ka izmaiņas stāsies spēkā ar 2018. gada 1. janvāri.

Kā sarunā ar portālu Vesti.lv atklāj Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ilze Cīrule, Pasaules Bankas rosinātā IIN progresivitātes ieviešana patlaban tiek izstrādāta jaunajā vidēja termiņa nodokļu politikas projektā. Tas paredz atšķirīgas IIN likmes, atkarībā no ienākumu apjoma, ietverot sevī arī diferencēto neapliekamo minimumu. “Jaunās nodokļu politikas pašreizējā redakcija paredz, ka iedzīvotājiem ar maziem un vidējiem ienākumiem IIN būs krietni mazāks, nekā patlaban,” norāda I. Cīrule, piebilstot, ka “ir svarīgi, kādi būs mehānismi, lai pašvaldībām kompensētu šo iedzīvotāju ienākumu nodokļa samazinājumu.” 

“Pasaules Bankas pētījuma dati jau pagājušajā gadā skaidri apliecināja, ka nodokļu slogs mazo algu saņēmējiem Latvijā ir ārkārtīgi liels. Viens no jaunās nodokļu politikas galvenajiem mērķiem ir šo slogu mazināt,” uzsver I. Cīrule. Vēl viena problēma, kas viņasprāt būtu jāatrisina, ir sociālo pabalstu sistēma. “Patlaban pastāv robeža, pie kuras kļūst izdevīgāk vispār nestrādāt un saņemt sociālos pabalstus, un tas nebūt nav labi,” viņa norāda.

Plānots, ka par nodokļu reformu vismaz Ministru kabineta līmenī vajadzētu vienoties vistuvākajā laikā, proti, pavasarī, un tad virzīt uz Saeimu. 

Jautāta par sekmēm, pārveidojot VID no represīvās iestādes par servisa institūciju, I. Cīrule norāda, ka dienests jau tagad mainās. “Ir jāsaprot, ka pārmaiņām nepieciešams laiks, īpaši tik lielai iestādei kā Valsts ieņēmumu dienests. Mēs pieturamies pie principa “konsultē vispirms” un jau tagad jūtam, ka atgriezeniskā saite kļūst pozitīvāka. Piemēram, konstatējot nepilnības nodokļu maksātāju iesniegtajās deklarācijās, mēs automātiski nepiemērojam sodu. Mēs zvanām, rakstām un diskutējam. Ļoti daudzos gadījumos pie šādām pārbaudēm sods vispār netiek uzlikts, jo tiešām tiek izlabotas kļūdas, un ar to arī process beidzas,” norāda I. Cīrule un piebilst, ka tas attiecas ne tikai uz “ikdienas procesiem”, bet arī uz  nopietnākām lietām.

Viena no VID prioritātēm šogad ir aplokšņu algas. “Ja mēs redzam, ka uzņēmumam ilgstoši vidējā alga ir zemāka, nekā nozarē, mums ir izstrādāts piecu vēstuļu komplekts, kuru mēs sūtām uzņēmējam,” portālam Vesti.lv atklāja I. Cīrule. “Trīs no šīm vēstulēm ir kā brīdinājumi, no kuriem pirmais ir pavisam saudzīgs – lūdzu, paskatieties, mēs redzam, ka jums algas ir zemākas, varbūt jūs kļūdījāties, varbūt jūs tiešām nezināt, kāda ir situācija nozarē. Otrs brīdinājums ir nedaudz stingrāks, bet trešais jau pavisam stingrs. Abas pārējās vēstules ir atkarīgas no tā, kā izdevies situāciju atrisināt. Vai nu mēs paužam gandarījumu un pateicību, ka cilvēks ir uzklausījis mūsu aicinājumus vai, sliktākajā gadījumā,  ja situācija tiešām neizskatās laba, mēs tā arī norādām - “gaidiet mūsu kontroles pasākumus”. 

“Strādājam,” apņēmības pilna ir Ilze Cīrule.