►Nosauktas draudīgākās zemūdenes Krievijas bruņojumā

ekrānuzņēmums no Youtube

Aukstā kara gados Padomju Savienības zemūdens flote bija ļoti draudīgs spēks, ar kuru rēķinājās Vašingtona un NATO. Pašu mājās ar zemūdenēm lepojās, bet Rietumuos, īpaši ASV, no tām baidījās, raksta Expert. Amerikāņu žurnāls National Interest ir apkopojis informāciju par šī brīža draudīgākajām Krievijas zemūdenēm.

Padomju zemūdeņu "popularitāte" amerikāņu acīs ir viegli izskaidrojama. Pagājušā gadsimta 70-80. gados, Aukstā kara saspringtākajā posmā miljoniem amerikāņu bija pārliecināti, ka pie ASV krastiem lielā dziļumā slēpjas padomju "zemūdens slepkavas", kas pēc Kremļa komandas jebkurā brīdī gatavi dot kodoltriecienu Amerikai. Tam ticēja ne tikai parastie amerikāņi, bet arī daudzi politiķi.   

Pēc PSRS sabrukuma zemūdens flotes, tāpat kā daudzu citu militāro projektu, attīstība apstājās. Taču pēdējā laikā Krievijas valdība pievērš lielu uzmanību un resursus bruņojuma, tai skaitā arī zemūdens flotes, atjaunošanai. Turklāt mūsdienīgi modernizētas tiek ne tikai vecās, Aukstā kara laika zemūdenes, bet būvēti arī jauni kodolraķešu nesēji, piemēram tādu klašu zemūdenes kā "Борей" un "Ясень". 

Amerikāņu žurnāls National Interest ir publiskojis savu versiju par šī brīža draudīgākajām un efektīvākajām Krievijas Kara flotes zemūdenēm.

Projekts "Акула" (Haizivs)
Projekts 941 "Акула", pēc NATO klasifikācijas "Typhoon" - pasaaulē lielākie un smagākie zemūdens stratēģiskās nozīmes raķešu kreiseri. Projektu sāka īstenot pagājušā gadsimta 80-90. gados. Tagad tiek radītas modificētas versijas "Акула II". Jaunajās zemūdenēs ir novērsts iepriekšējo versiju galvenais trūkums - skaļie dzinēji.Projekts "Палтус" (Paltuss)
Projekti 877 "Палтус" un 636 "Варшавянка" - parasto, ne Krievijas atomzemūdeņu klase, ar kurām tiek apgādāti ne tikai Krievijas Bruņotie spēki, bet arī vairākas citas valstis. Pirmās šī tipa zemūdenes parādījās jau pagājušā gadsimta 70. gados. Projekts izrādījās ļoti veiksmīgs, tāpēc modificētu versiju būvniecība turpinās vēl joprojām. Jaunā "Варшавянка" (Varšaviete)
Projekts 636.3, jaunā "Варшавянка" Kara flotes bruņojumā parādījusies pēdējos gados. Pēdējā šī projekta zemūdene "Krasnodara" jūrā izgāja šī gada aprīlī. Šīs klases zemūdenes ir ātrākas un uzticamākas par savām priekšgājējām. Tās skaitās pašas klusākās zemūdenes pasaulē.

Projekts "Борей" (Ziemelis)
Pirmā ceturtās paaudzes stratēģiskās nozīmes raķešu kreiseru klase. Šobrīd Krievijas Kara flotes rīcībā ir četras projekta 955 "Борей" zemūdenes, un vēl divas tiek būvētas. Tiek pieļauts, ka pamazām ar šī projekta zemūdenēm tiks nomainītas novecojušās "Акула" tipa zemūdenes (pēc NATO terminoloģijas "Typhoon"). Līdz 2020. gadam bruņojumā vajadzētu būt desmit "Борей" klases zemūdenēm.Projekts "Ясень" (Osis)
Ceturtās paaudzes dažādiem mērķiem izmantojamās projekta 855 "Ясень" atomzemūdenes ar spārnotajām raķetēm. Tās skaitās pašas ātrākās zemūdenes, kuras turklāt var ienirt līdz 600m dziļumam. Šobrīd Krievijas Kara flotes rīcībā ir trīs šī tipa zemūdenes, vēl divas nonāks tuvākajā laikā. Līdz 2020. gadam  jūras spēkiem būs septiņas "Ясень" klases zemūdenes.