►Putni iemācījušies atbaidīt ērces ar "benčiku" palīdzību

ekrānuzņēmums no Youtube

Dažādas inovācijas savas sadzīves labiekārtošanā nav svešas arī putniem. Proti, lai savus pēcnācējus pasargātu no ērcēm, tie ņēmuši talkā cigarešu izsmēķus, vēsta New Scientist.

Konstantino Masiass Garsia no Meksikas Nacionālās Universitātes kopā ar kolēģiem vairākus gadus novēroja pilsētas putnus - Meksikas žubītes (Carpodacus mexicanus). Ornitologu iegūtā informācija ļāva izvirzīt hipotēzi, ka nikotīns un citas ķīmiskās vielas, kas atrodas cigarešu filtros, palīdz aizsargāties pret dažādu kaitīgu kukaiņu iekļūšanu šo putnu ligzdās, taču pierādīt to nebija nemaz tik vienkārši.

Lai to izdarītu, Masiass Garsia un viņa komanda veica 32 ligzdu eksperimentālu novērošanu. Pētījuma laikā zinātnieki ligzdā jau esošo "paklāju" nākamajā dienā pēc putnēnu izšķilšanās nomainīja ar mākslīgo voiloku.

Pēc tam desmit ligzdās ielika dzīvas ērces, vēl desmit - mirušas, bet pārējās divpadsmit atstāja bez kukaiņiem. Rezultātā pētnieki novēroja, ka žubītes, kuru ligzdās bija dzīvās ērces, savos mājokļos centīgi darināja paklāju no cigarešu filtriem. Savukārt putni, kuru ligzdās bija beigtās ērces, visādam gadījumam arī atstiepa dažu filtrus, taču pārāk ar tiem neaizrāvās.

Ornitologi secināja, ka žubītes cigarešu izsmēķus izmanto, lai tiktu vaļā no parazītiem, kas ēd viņu spalvas un sūc asinis. 

"Tas ir fascinējošs un lielisks piemērs tam, kā dzīvnieki kļūst inovatīvi un sāk izmantot jaunus tiem pieejamus materiālus," pētījuma rezultātus komentē Londonas Universitātes biologs Stīvs Portjugels.