Viļņā šovakar ar simboliskas uguns iedegšanu sāksies starptautiskais folkloras festivāls "Baltica"

Ieva Čīka/LETA

Viļņā otrdienas vakarā ar simboliskas uguns iedegšanu Verķu pilskalnā sāksies starptautiskais folkloras festivāls "Baltica", kas turpināsies līdz svētdienai.

Sešās festivāla dienās norisināsies pāri par trim desmitiem dažādu saistošu un krāsainu pasākumu. Ar savām dziesmām, dejām, mūziku, tradīcijām un tautastērpiem - visu to, kas iemieso katras tautas unikalitāti, - iepazīstinās Latvijas, Igaunijas, Polijas, Brazīlijas, Grieķijas, Indijas, Spānijas, Japānas, Dienvidkorejas, Meksikas, Ukrainas un Lietuvas folkloras kolektīvi. Latviju festivālā pārstāvēs kurzemnieki – Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis.

Uz festivāla atklāšanu Verķu pilskalnā dalībnieki ieradīsies neierastā veidā - stilizētā vikingu kuģī pa Neres upi, ceļā pieskandinot Viļņu ar dziesmām. Sastājoties rituālā aplī ap uguni, viņi sasveicināsies cits ar citu, izteiks savus novēlējumus un kopīgi dziedās sutartines - lietuviešu unikālos polifoniskos dziedājumus.

Trešdien festivāla dalībniekus varēs redzēt un dzirdēt Ģedimina prospektā, Katedrāles laukumā un Vinca Kudirkas laukumā pie Lietuvas valdības ēkas, bet vakarā Viļņas Kongresu namā paredzēts festivāla atklāšanas koncerts.

Ceturtdien, kad Lietuvā svinēs Valsts dienu jeb karaļa Mindauga kronēšanas dienu, festivāla "Baltica" viesi izklīdīs pa visu Lietuvu un viņu balsis skanēs Birštonā, Širvintu un Panevēžas rajonā un Rumšišķu Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā pie Kauņas. Ciemiņi no Latvijas un Igaunijas šai dienā dosies uz Molētu rajonu un vakarā piedalīsies plašā svētku programmā Dubiņģu pilskalnā.

Turpmākajās trīs dienās līdz pat svētdienai visi dalībnieki apdzīvos kopīgu telpu - festivāla pilsētiņu Viļņas Bernardīnu dārzā, nomainot cits citu uz trim skatuvēm, dziedot, spēlējot, dancojot un rādot savas tradīcijas un amatu prasmes.

Starptautiskais folkloras festivāls "Baltica" ir Baltijas tautām nozīmīgs notikums, kas demonstrē tradicionālās kultūras vērtības - dziesmas, instrumentālo mūziku, stāstījumus, rotaļas, dejas, kā arī tautas lietišķo mākslu, amatniecību un citas tautas kultūras izpausmes formas. Festivālā, kas pamīšus tiek rīkots visās trijās Baltijas valstīs, piedalās etnogrāfiskie ansambļi, folkloras kopas, tautas mūzikas grupas, stāstnieki un citi individuālie izpildītāji.

Nākamgad “Baltica” atkal norisināsies Latvijā.